| | |
17 esemény | [1996-03-13] 16 gyereket és egy tanárt ölt meg egy fegyverviselési engedéllyel rendelkező ámokfutó Skóciában (Dunblane általános iskola).
[Részletek...] | [1996-03-13] [sms] Fegyverviselési engedéllyel rendelkező ámokfutó 16 gyereket és egy tanárt ölt meg Skóciában.
[Részletek...] | [1990-03-13] Bruno Bettelheim osztrák-amerikai pszichológus, orvos halála. Fő kutatási területe a gyermekkori skrizofénia, az autizmus volt. Szerinte a félelmet keltő meséknek és népmeséknek is helyük van a gyermekek életében.
(halál) [Részletek...] | [1988-03-13] Megnyitották Japánban a világ leghosszabb víz alatti alagútját. A 24 éven át épített, 54 km hosszú Szeikan a Honshu-szigetet köti össze Hokkaidóval, helyenként 240 méterrel a Tsugaru-szoros alatt szeli át a tengert. A vasúti közlekedés mellett másik két alagút kiegészítő feladatokat lát el.
[Részletek...] | [1977-03-13] Jan Patocka cseh filozófus halála (szül. 1907). 1969-ben Napjaink értelméről című könyvét zúzdába küldték, utána csak külföldön és hazai szamizdatokban jelenhettek meg írásai. A Charta 77 egyik kezdeményezője volt, s egy rendőrségi kihallgatás után agyvérzésben halt meg.
(halál) [Részletek...] | [1961-03-13] Egy mesterséges szennyvíztározó gátjának átszakadása miatt 14 méter magas áradat zúdult Kijev Kurenyivka negyedére. Nem hivatalos adatok szerint az áldozatok száma közel kétezer volt.
[Részletek...] | [1943-03-13] Hitler egyre ritkuló frontlátogatásai egyikén a Szmolenszkben állomásozó Közép Hadseregcsoportot kereste fel. A háború őrültségét átlátó tisztek azt tervezték, hogy egyszerűen lelövik ebéd közben, de mivel nem érkezett meg vele együtt Himmler és Goebbels, ezért Hans von Kluge hadseregtábornok elhalasztotta a merényletet, nehogy a hadsereg és az SS közt polgárháború törjön ki.
(háború) [Részletek...] | [1941-03-13] Donella H. Meadows környezeti tudós, egyetemi tanár és író születése (+2001. febr. 20.). Az 1972-ben óriási nemzetközi visszhangot kiváltó, A növekedés határai c. könyv fő szerzőjeként vált világszerte ismertté. A könyv a népesedés, gazdaság és környezet hosszútávú globális trendjeit tanulmányozta, 28 nyelvre fordították le és tízmilliónál is több példányban kelt el. A világhelyzetet húsz évvel később újra vizsgáló könyvének címe: Túl a határokon.
1981-ben korábbi férjével (Dennis Meadows) együtt megalapította az International Network of Resource Information Centers (INRIC, erőforrás információs központok nemzetközi hálózata), amely a Balaton Group (Balaton csoport) néven vált ismertté (a magyarországi tó neve után, ahol a csoport évente találkozik).
- + -
Kapható a Donella Meadows emlékkötet, amelyet a Bocs Alapítvány adott ki 2001. Föld Napjára. Magyarul olvasható írásainak (főleg György Lajos fordított rendszeresen tőle) gyűjteménye megtalálható: bocs.hu
(megalapít, születés) [Részletek...] | [1941-03-13] Donella H. Meadows környezeti tudós, egyetemi tanár és író halála (szül. 1941. márc. 13.). Az 1972-ben óriási nemzetközi visszhangot kiváltó, A növekedés határai c. könyv fő szerzőjeként vált világszerte ismertté. A könyv a népesedés, gazdaság és környezet hosszútávú globális trendjeit tanulmányozta, 28 nyelvre fordították le és tízmilliónál is több példányban kelt el. A világhelyzetet húsz évvel később újra vizsgáló könyvének címe: Túl a határokon.
2004-ben korábbi szerzőtársai kiadták A növekedés határai - 30 év múltán c. átdolgozást (magyarul is megjelent 2005 Föld Napjára, Dennis Meadows mutatta be az MTA díszülésén).
1981-ben korábbi férjével (Dennis Meadows) együtt megalapította az International Network of Resource Information Centers (INRIC, erőforrás információs központok nemzetközi hálózata), amely a Balaton Group (Balaton csoport) néven vált ismertté (a magyarországi tó neve után, ahol a csoport évente találkozik).
- + -
Kapható a Donella Meadows emlékkötet, amelyet a Bocs Alapítvány adott ki 2001. Föld Napjára. Magyarul olvasható írásainak (főleg György Lajos fordított rendszeresen tőle) gyűjteménye megtalálható: bocs.hu
(megalapít, megjelent, születés) [Részletek...] | [1899-03-13] Kodolányi János posztumusz Kossuth-díjas író születése (+1969. aug. 10.). Saját kora (Süllyedő világ, Boldog békeidők, Vízválasztó) és a magyar középkor (A vas fiai, Julianus barát, Boldog Margit) mellett ősi korokat is nagyszerűen megelevenített (Égő csipkebokor, Vízözön).
(születés) [Részletek...] | [1888-03-13] Anton Szemjonovics Makarenko orosz pedagógus, író születése (+1939. ápr. 1.). Az 1920-as években kiskorú, csavargó gyerekek számára megalapította a Gorkij-telepet, 1931-ben pedig a Dzerzsinszkij Kommuna vezetője lett, ahol fiatalkorú bűnözők nevelésével foglalkozott. Tapasztalatait számos neveléselméleti- és módszertani könyvben tette közzé.
(megalapít, születés) [Részletek...] | [1844-03-13] Szentkatolnai Bálint Gábor nyelvtudós, Kelet-kutató halála (szül. 1844. márc. 13., Szentkatolna, Háromszék m.). Már gimnazistaként megtanulta az angol, arab, francia, héber, latin, német, olasz, perzsa, török, újgörög nyelveket. A bécsi egyetemen jogot tanult, Vámbéry Ármin ajánlatára az Akadémia megbízásából ázsiai tanulmányútra indult, ahol 15 év alatt megtanulta a keleti mongol, mandzsu, tamil, kabard nyelveket is. Több könyvet írt: Török nyelvtan, Párhuzam a magyar és mongol nyelv területén, Kazáni tatár nyelvtanulmányok, Kabard szótár, Tamil tanulmányok. Itthon keleti nyelveket és eszperantót tanított a kolozsvári egyetemen. A hun-székely-magyar rokonság mellett szállt síkra A honfoglalás revíziója című könyvében.
(születés) [Részletek...] | [1838-03-13] Minden addigit felülmúló árvíz pusztított Pesten. A szokatlanul hideg tél és a sok csapadék következtében januárban a folyó egész magyarországi szakaszán beállt, magas vízállással. A Csepel-sziget csúcsánál jégtorlasz keletkezett. A Kisoroszinál, majd Vácnál képződött torlasz mögött összegyűlt víztömeg március 13-án délben érkezett Pestre. A hevenyészve épített, homokból és trágyából emelt védgátak még aznap este átszakadtak: a jeges víz több irányból zúdult a városra. Mire március 18-ra elvonult a 927 cm-rel tetőzött ár, a város 4200 házából 2200 összedőlt, és a megmaradtak nagy része is megrongálódott. A katasztrófának 438 halálos áldozata volt. A bátorság és önfeláldozás jelképévé vált ezekben a napokban Wesselényi Miklós báró, aki több betegségtől gyötörten, félvakon mentette napokon át az embereket.
(árvíz) [Részletek...] | [1799-03-13] Weszprémi István író, orvostörténész születése (+1799. márc. 13.). A XVIII. század egyik kiemelkedő tudású polihisztora. Tanult a debreceni főiskolán, 1756-ban Utrechtben szerzett orvosdoktori címet. 1755-ben világviszonylatban is úttörő munkájában pestis elleni védőoltást javasolt. 1757-től 43 éven át Debrecen város orvosa volt. Mária Terézia, mint a "nép egészségügyi gondozóját" aranyéremmel tüntette ki.
Négykötetes biobibliográfiai gyűjteménye a magyar orvostörténet enciklopédiájává szélesült, gazdag irodalom- és művelődéstörténeti anyaggal. Emlékére a Magyar Orvostörténeti Társaság róla elnevezett kitüntetést alapított, amellyel minden évben a legkiemelkedőbb orvostörténeti kutatást jutalmazzák.
(halál, tüntetés) [Részletek...] | [1793-03-13] Az első magyar nyelvű Shakespeare-előadás: Rómeó és Júlia a budai Várszínházban.
[Részletek...] | [1781-03-13] Az Uránuszt, a Naptól számított hetedik bolygót felfedezte William Herschel angol csillagász. Ez volt a Naprendszer első olyan nagybolygója, amelyre távcsővel bukkantak, s mindmáig az egyetlen, amelyet véletlenül fedeztek fel.
[Részletek...] | [1634-03-13] Párizsban megalakult a Francia Akadémia Richelieu bíboros szervezésében egy 1630-ban a francia nyelv művelésére alakult magántársaságból.
[Részletek...] |
|