| | |
15 esemény | [1955-06-11] A Le Mans-i 24 órás autóversenyen több autó összeütközött és a nézők közé rohant, ahol az egyik felrobbant. 85 ember halt meg, 200 megsebesült.
[Részletek...] | [1951-06-11] A kommunistaellenes hisztériát vezető McCarthy szenátor olyan beszédet mondott az USA szenátusban, amelyben George C. Marshall amerikai külügyminisztert, az ismert nemzetközi segélyprogram névadóját az amerikai érdekek elárulójának, olyan, a Kreml világpolitikáját szolgáló ügyeskedőnek tüntette fel, aki csak visszaélt az amerikai nép nagylelkűségével, jóakaratával és gondatlanságával.
[Részletek...] | [1923-06-11] Pierre Székely magyar származású francia szobrász születése Budapesten (+2001. ápr. 3.). A modern szobrászművészet egyik legkiemelkedőbb alakja. Monumentális alkotásai francia városok tereit, parkjait, lakónegyedeit díszítik, de művei megtalálhatók a világ csaknem minden táján. Alkotásai között szerepelnek még kisplasztikák és érmek is. A magyar közönség 1972-ben láthatta monumentális alkotásainak makettjeiből, kerámia szobraiból és grafikáiból rendezett kiállítását, valamint 1982-ben néhány művét a Műcsarnokban rendezett "Tisztelet a Szülőföldnek" című kiállításon. 1991-ben öt alkotásával berendezett kőkertet nyitottak Pécsett.
(születés) [Részletek...] | [1910-06-11] Jacques-Yves Cousteau francia óceanográfus születése (+1997. jún. 25.). Calypso nevű hajóján 1952-től számtalan tudományos expedíciót vezetett, beutazta a világtengereket. Kutatásai közben - az általa kifejlesztett víz alatti filmezési eljárással - filmeket is forgatott. Az 1960-as évektől figyelme egyre inkább a környezetvédelem felé fordult, már akkor felemelte a szavát a tengerek tisztaságáért, amikor az ökológia még a gyermekkorát élte. Legnagyobb érdeme a tudományos életben oly gyakran lenézett népszerűsítő tevékenység volt: minden ismeretét azonnal közkinccsé tette.
(születés) [Részletek...] | [1910-06-11] XIII. Alfonz spanyol király kihirdette a vallás- és lelkiismereti szabadságot Spanyolországban.
[Részletek...] | [1910-06-11] Jacques-Yves Cousteau francia oceanográfus halála (szül. 1910. jún. 11.). Calypso nevű hajóján 1952-től számos tudományos expedíciót vezetett a világtengereken, s az általa kifejlesztett víz alatti filmezési eljárással a kutatás mellett filmeket is forgatott. Az 1960-as évektől figyelme egyre inkább a környezetvédelem felé fordult, már akkor felemelte a szavát a tengerek tisztaságáért, amikor az ökológia még a gyermekkorát élte. Legnagyobb érdeme a tudományos életben oly gyakran lenézett népszerűsítő tevékenység volt: minden ismeretét azonnal közkinccsé tette.
(születés) [Részletek...] | [1903-06-11] [idezet] Belgrádban meggyilkolták Obrenovics Sándor szerb királyt és feleségét, Draga királynét, továbbá a főhadsegédet, a hadügyminisztert és a királyné egyik öccsét.
A gyilkosságot Dragutin Dimitijevics vezérkari százados (fedőneve Apis) szervezte meg. Később ezredesként ő hozta létre és vezette a "Fekete Kéz" nevű terrorszervezetet, amely 1914. június 28-án végzett a Boszniába látogató Ferenc Ferdinánd trónörökössel és feleségével is, ami közvetlen előzménye volt az első világháború kitörésének.
A Monarchiával békés egymás mellett élésre törekvő király meggyilkolása után az akkor Genfben tartózkodó Karagyorgyevics Péter lett a szerb uralkodó.
(háború) [Részletek...] | [1898-06-11] Emil Berliner elkészítette Hannoverben az első hanglemezt.
[Részletek...] | [1879-06-11] Erdőgazdálkodási törvény lépett életbe Magyarországon.
(törvény) [Részletek...] | [1879-06-11] [sms] Magyar Erdőgazdálkodási törvény.1910: Jacques-Yves Cousteau óceanográfus, környezetvédo születése
(törvény) [Részletek...] | [1864-06-11] Richard Strauss német zeneszerző halála (szül. 1864. jún. 11.). A későromantika egyik legjelentősebb képviselője. Művészete Wagner és Liszt hagyományaira épül, karmesterként egyike volt a legjobb Mozart-interpretátoroknak.
(születés) [Részletek...] | [1864-06-11] Richard Strauss német zeneszerző születése (+1949. szept. 8.). Eleinte a szimfonikus költemény műfaja érdekelte, Salome című operája után főként dalműveket komponált. A Rózsalovag után mint élő klasszikust, a későromantika egyik legjelentősebb képviselőjét emlegették. Írt szimfóniákat, versenyműveket, kamarazenét és zongoraműveket is. Karmesterként egyike volt a legjobb Mozart-interpretátoroknak.
(születés) [Részletek...] | [1847-06-11] Sir John Franklin halála. A kor csúcstechnikájával három évre jól felszerelt egész expedíciója odaveszett az észak-nyugati átjáró keresése során, Kanada északi részén. Néhány matróz már az első év végén meghalt (a konzervdobozok forrasztásából származó) ólommérgezésben.
A kudarc egy időre lelohasztotta az európai terjeszkedést, így a őslakos innuitok fellélegezhettek.
A Németországnál 6-szor nagyobb területen ma 20 ezer innuit él. Útjelzőjük az 'inuksuk' (jelentése: légy üdvözölve), hegyeken épített, emberformájú kőhalom. (Magyarországon a nádasladányi kastély parkjában áll egy.)
- + -
Az ólom már a Római birodalomban is, pl. az ólombányák körül óriási területeken egészségkárosodást okozott. Julius Ceasar például már fiatalon elvesztette a fogait ólommérgezés miatt. Róma vízcsövei ugyanis ólomból voltak, így a vezetékes víz rendszeres fogyasztása mérgezéshez vezetett. Nem kizárt, hogy a birodalom hanyatlásához hozzájárult az értelmi képességek csökkenése, amit civilizációs ártalmak okoztak.
Amerikában nagyon hamar átálltak az ólommentes benzinre, amikor kiderült, hogy a kipufogó gázok ólomtartalma a gyerekek értelmi képességeit rongálja.
(halál) [Részletek...] | [1572-06-11] Ben Jonson angol költő, író, kritikus és színész születése (+1637. aug. 6.). Vándorszínész volt, majd 1598-ban aratta első sikerét a "Mindenki a maga kedélye szerint" című darabjával, Shakespeare főszereplésével. 1619-ben koszorús költő lett, zenés-táncos udvari játékokat, tragédiákat és pásztorjátékokat mutatott be, de hírnevét ún. "jellem-komédiáinak" köszönhette: Volpone, Az alkimista, Bertalan-napi vásár, A szótlan asszony, A hallgatag hölgy.
(születés) [Részletek...] | [1294-06-11] Roger Bacon angol filozófus és természettudós halála (szül. 1214). Az empirikus természetvizsgálat korai előfutára. Kísérletei miatt kortársai a "doctor mirabilis" jelzővel illették. Ő találta fel a nagyítóüveget, és értékes optikai megfigyeléseket végzett. Kísérletei során sok későbbi technikai találmány (pl. a repülőgép és a tükrös teleszkóp) elvét világította meg. Közel 300 művet írt.
(halál, találmány) [Részletek...] |
|