| | |
15 esemény | [2002-05-29] [idezet] A környezet állapota - múlt, jelen, jövő? címmel jelent meg az ENSZ harminc éves Környezetvédelmi Programjának (UNEP) előrejelzése a következő harminc évre.
- + -
Rövid ismertetés:
Az emberi terjeszkedés tönkreteszi a Földet. Harminc éven belül az emberi tevékenység a szárazföldi területeknek (a jelenlegi 50 % helyett) már több mint 70 százalékát rongálja meg (utak, bányászat, városok, infrastruktúra, talajkizsigerelés stb.). Pedig a jövő generációk élete a Föld eltartóképességétől függ. A Földre nehezedő teher gyors növekedésének fő hajtóereje a népességrobbanás: az utóbbi 30 év alatt 2 milliárd 220 millióval lettünk többen!
Az ENSZ 1972-ben, a stockholmi környezetvédelmi konferencia után hozta létre a Környezetvédelmi Programot. Azóta drámai mértékű romlás következett be. A most közzétett Globális Környezetvédelmi Szemlélet-3 (Global Environment Outlook-3, GEO-3) tanulmány több mint ezer szerzo munkáit összegzi.
Bár vannak eredmények, pl. a gazdagabb országokban jelentosen csökkent a levego és a vizek szennyezettsége, és a század közepére talán sikerül helyreállítani az ózonréteget és megállítani az üvegház gázok légköri arányának növekedését, a globális környezetünk romlik. Latin-Amerikában és Ázsiában a terület 80 ill. 75 százalékát fogja már károsítani a sebesen növekvő népesség lakhatása, megélhetése és a gyors infrastruktúra építés.
A Föld talajkészletének már 15 %-a erodálódott emberi beavatkozás miatt. Az emberiség 40 %-a él súlyosan vízhiányos területen, ez 30 év múlva 50 % fölött (Nyugat-Ázsiában és a Közel-Keleten 90 %) lesz. Az emberiség terjeszkedése már az emlosállatok egynegyedét és a madarak 12 %-át fenyegeti kihalással.
A Föld folyóinak már kb. fele szennyezett. A szennyvíz nagy része tisztítatlanul ömlik a folyókba és óceánokba. Pl. a fertozött halak miatt évente körülbelül 2.5 millió ember kap hepatitist.
Az ember okozta természeti katasztrófák a nyolcvanas években átlagosan 147 millió embert sújtottak évente, a 90-es években már 211 milliót, és csak 1999-ben több mint száz milliárd dollár kárt okoztak. Egyedül India, csak az ember okozta talajpusztulás miatt GDP-je 4.5 %-át veszíti el évente.
A tanulmány kimondja, hogy csak azonnali cselekvéssel tudjuk megállítani a környezet pusztulását. Dr. Klaus Töpfer, az UNEP vezetoje szerint "konkrét cselekedetekre, konkrét menetrendre és vasakaratra van szükségünk. Ez nem lehet egyedül a politikusok felelossége. Ennek a vállalatnak mindannyian a részvényesei vagyunk."
(konferencia) [Részletek...] | [1998-05-29] Greenpeace tüntetés India és Pakisztán atomkísérletei ellen, az érintett országok nagykövetségei előtt.
A két ország közt állandó a feszültség Kasmír hovatartozása miatt. Valójában a muzulmán túlnépesedés (még a gyors indiainak is másfélszerese) miatt tömeges a kivándorlás Pakisztánból Kasmírba, így ott növekszik az ellenállás az indiai fennhatóság ellen.
(tüntetés) [Részletek...] | [1985-05-29] Egyezmény a veszélyeztetett vadon élő állat- és növényfajok nemzetközi kereskedelméről (CITES, Convention on International Trade in Endangered Species, Washington). Hatályba lépés 1975. júl. 1. Magyar megerősítés 1985. máj. 29, hatályba lépés aug. 27.
(egyezmény) [Részletek...] | [1985-05-29] A brüsszeli Heysel stadionban a Liverpool-Juventus labdarúgó BEK-döntőn az ittas brit szurkolók megtámadták az olaszokat. A pánikba esett tömeg a britek elől hátrálva és menekülve kidöntött egy téglafalat, sokan a mélybe zuhantak, 39 olasz vesztette életét, több százan megsérültek.
[Részletek...] | [1953-05-29] Edmund Hillary új-zélandi méhész és Tenzing Norgay serpa ezen a napon értek fel a elsőként a világon a Csomolungma (angol átnevezésben: Mount Everest) csúcsára. (Azóta már több mint ezren, köztük félszáz nő jutott fel, s eddig egyetlen magyarként Erőss Zsolt, 2002. május 25-én. Eddig 175-en haltak meg az expedíciókban, egyharmaduk serpa. Babu Csiri serpa tízszer jutott fel, de a tizenegyedik expedíciójában, 2001. május 26-án lezuhant. A 2003-as jubileumi ünnepségen is lezuhant egy helikopter.)
(A Tibet és Nepál határán magasodó hegyet a kínaiak már a XVIII. század elején fölfedezték és magasságát elég pontosan jelezték a Csing-dinasztia korabeli térképeken. A német és francia térképeken is a tibeti nevet használták, amely egy istennő neve és jelentése: a hegyek anyja.
Az Indiában uralkodó angolok csak a XIX. század közepén fedezték fel a világ legmagasabb, 8848 méteres csúcsát. A nyelvi gyarmatosítás és a hatalmi téboly szokása szerint átnevezték az indiai angol gyarmatokat igazgató tábornokuk nevére (aki szakmája szerint földrajztudós volt és korábban a földmérők főnöke). A talpnyalás mértékét mutatja, hogy az elnevezés még Everest életében történt.
A nemzetközi jogászok, történészek és földrajztudósok szerint a földrajzi neveknél immár mindenütt az adott ország vagy nép által használt elnevezés a bevett, a régi gyarmati név helyett. Így a hegycsúcs neve helyesen: Csomolungma.)
[Részletek...] | [1938-05-29] A XV. Törvénycikk szerint a sajtó, az ügyvédi, a mérnöki és az orvosi kamara tagjainak, az üzleti és kereskedelmi alkalmazottaknak legfeljebb 20 százaléka lehetett zsidó származású és izraelita vallású.
(törvény) [Részletek...] | [1932-05-29] Anne Ehrlich biológus születése. Dr. Paul R. Ehrlich ökológus és populáció-biológus (szül. 1932. máj. 29.), a Népesedés-bomba (The Population Bomb) c. könyv szerzőjének felesége, együtt dolgoztak a Stanford egyetemen. A könyv több mint 3 millió példányban kelt el és már a Római Klub előtt felhívta a figyelmet a növekedés határaira. Hatásukra 1974-et az ENSZ világnépesedési évnek nyilvánította. Férjével együtt 1995-ben UNEP, 1996-ban Heinz, 1998-ban Tyler környezeti díjakat kaptak.
(születés) [Részletek...] | [1932-05-29] Dr. Paul R. Ehrlich ökológus és populáció-biológus születése. Muvei: A népesedés-bomba, Kihalás.
(születés) [Részletek...] | [1932-05-29] Dr. Paul R. Ehrlich ökológus és populáció-biológus születése. A népesedés-bomba (The Population Bomb) c. könyvének nem kis része volt abban, hogy 1974-et az ENSZ világnépesedési évnek nyilvánította. Több mint 3 millió példányban kelt el és már a Római Klub előtt felhívta a figyelmet a növekedés határaira.
Ehrlich 35 éven át elemezte pl. a pillangók sokféleségét és számát, amely jól mutatja az emberi túlszaporodás okozta ökológiai hanyatlást (vö. dec. 29.). Kihalás (Extinction) c. könyve szerint az emberi faj fennmaradását is veszélyezteti a fajgazdagság rohamos csökkenése.
Családtervezés nélkül nincs megoldás, annak pedig kulcstényezői a nők egyenrangúsága és az oktatás. Több mint 800 tanulmányával és könyvével társadalmi szintű ismeretterjesztésre törekszik, az atomháború veszélyétől a társadalmi igazságosság és a környezetrombolás fő kérdéseiig.
Felesége, Anne Ehrlich (szül. 1933. nov. 17.) is biológus. Együtt dolgoztak a Stanford egyetemen.
1987-ben WWF Aranyérmet, 1989-ben UNEP díjat, 1999-ben ún. környezeti Nobel-díjat (Blue Planet Prize, Kék bolygó díj) kapott. Feleségével együtt pedig 1995-ben UNEP, 1996-ban Heinz, 1998-ban Tyler környezeti díjakat kaptak.
(háború, halál, Nobel-díj) [Részletek...] | [1920-05-29] John C. Harsanyi (Harsányi János) magyar származású amerikai közgazdász halála (szül. 1920. máj. 29. Budapest). 1994-ben John Nash-sel (ld. Egy csodálatos elme) és Reinhard Seltennel megosztva közgazdasági Nobel-díjat kapott "a nem kooperatív játékok elméletében az egyensúly-analízis területén végzett úttörő munkásságáért".
(Nobel-díj, születés) [Részletek...] | [1919-05-29] A teljes napfogyatkozás alkalmával Arthur Eddington csillagász Angliában kimutatta, hogy a nap tömegétől elhajlik a fény, azaz a pereme mögött lévő csillagok a nap mellett látszanak. Ezzel kísérletileg igazolta Einstein relativitás-elméletét. Eredményét nov. 6-án ismertette a Royal Society előtt és a másnapi óriási médiavisszhang által lett Einstein világhírű.
[Részletek...] | [1873-05-29] Horvay János szobrász születése (+1944. nov. 19.). Gárdonyi Géza szobor (Bartók B. út), Beethoven szobor (Városliget).
(születés) [Részletek...] | [1851-05-29] Léon Victor Auguste Bourgeois francia politikus születése (+1925. szept. 29.). Franciaország főmegbízottja a Népszövetségben 1919-1920-ban, majd a Tanács első elnöke volt. Nobel-békedíjat kapott 1920-ban.
(születés) [Részletek...] | [1848-05-29] Kolozsváron megkezdődött az utolsó erdélyi rendi országgyűlés, mely másnap kimondta Erdély unióját Magyarországgal.
[Részletek...] | [1453-05-29] II. Mohamed vezetésével a törökök hosszú ostrom után elfoglalták Bizáncot. A harcokban elesett XI. Konstantin, az utolsó bizánci császár is.
(A török birodalom átlagos népsűrűsége még Egyiptom, Bizánc, Mezopotámia és a Balkán bekebelezése után is 14 fő/km2 volt (Magyarországé kb. 10), ami a kor termelési szintjén jelentősen meghaladta a terület eltartóképességét. A túlnépesedés óhatatlanul további agresszív terjeszkedéshez vezetett. A magyar királyságnak nem volt esélye a nála ötször nagyobb birodalommal szemben, amely Európa mindegyik hatalmánál erősebb volt.)
[Részletek...] |
|