| | |
10 esemény | [1988-07-18] Irak és Irán tűzszünetet kötött, véget ér a nyolc éves, 1980. szeptember 22-én kirobbant, egymillió áldozatot követelő háború.
(háború) [Részletek...] | [1964-07-18] Megjelent a Beatles Hard Day’s Night (Nehéz nap éjszakája) c. albuma.
(megjelent) [Részletek...] | [1953-07-18] Megjelent Elvis Presley első lemeze My happiness (Boldogságom) címmel, amit édesanyjának ajánlott.
(megjelent) [Részletek...] | [1946-07-18] Rajk László kommunista belügyminiszter kezdeményezésére mintegy 1800 magyarországi egyesületet (központi és helyi szervezetet) oszlattak fel, ezek közül mintegy 1500 volt katolikus valláserkölcsi alapú. A szervezetek vagyonát átadták a kommunista-szociáldemokrata szervezeteknek, a vezetők közül az ismertebbeket letartóztatták, internálták vagy emigrációba kényszerítették.
[Részletek...] | [1939-07-18] Paul Schneider fasizmus ellen prédikáló lelkészt meggyilkolták, Buchenwald, Németország.
[Részletek...] | [1936-07-18] A demokráciával elégedetlen spanyol hadseregvezetés katonai puccsot hajtott végre Marokkóban és Navarrában, majd július 19-én partra szálltak Dél-Spanyolországban. Ezzel megkezdődött az 1939 márciusáig tartó polgárháború.
(háború) [Részletek...] | [1918-07-18] Nelson Mandela születése. 1964-től 1990-ig börtönben volt. Béke Nobel Díj (Fredrik Willem De Klerkkel közösen) 1993-ban a dél-afrikai apartheid rendszer megszüntetéséért. 1998-ban, 80 éves születésnapján harmadszor is megnősült.
(születés) [Részletek...] | [1909-07-18] Szentiványi Jenő író halála (szül. 1909. júl. 18.). A modern magyar sci-fi egyik úttörője. Világjárt ember volt, már 16 évesen Jamaicában és a Fülöp-szigeteken kalandozott, Borneóban is járt. Kalandregényeivel óriási sikert aratott. Leghíresebb könyve a Kőbaltás ember, amelyben három egymás mellett élő ősembertípust elevenít meg. A regény 1937-ben jelent meg, azóta majd félmillió példányban adták ki.
(Az emberréválás ma is folyik, sokféle embertípus él egymás mellett, a fenntartható civilizáció visz tovább, az ökológiai tévutak mindig kihalnak.)
(születés) [Részletek...] | [1833-07-18] Keleti Károly statisztikus, akadémikus halála (szül. 1833. júl. 18.). Az Országos Statisztikai Hivatal első igazgatója, az 1869-es népszámlálás szervezője.
- + -
("A sátán rászedte Dávidot, hogy számlálja meg népét. ... De fővezére ellene vetette: ... Miért követeli az én uram ezt? Miért terhelje ez a bűn Izraelt?
De a király szava kötelezte Joábot, bejárta tehát egész Izraelt, és átadta a népszámlálás eredményét Dávidnak. Egész Izraelben egymillió-százezer kardforgató ember volt.
Istennek nem tetszett a népszámlálás, ezért megbüntette Izraelt.
Gád, a látóember elment Dávidhoz és elmondta az Úr üzenetét: Válassz, hogy három évig éhség dühöngjön, vagy három hónapig ellenség pusztítson, vagy három napig pestis."
Krónikák első könyve 21. fej., ld. még Sámuel második könyve 24. fej.)
- + -
Nem maradt fenn, hogy a gyűjtögető vagy nomád állattenyésztő népcsoportok mit gondoltak kényszerű vándorlásaik okairól. Konfucius - i.e. 551-479 -, Platón i.e. 427-343 - és Aristoteles - i.e. 384-322 - viszont már foglalkoztak a népesség és a terület eltartóképessége közti ideális aránnyal, melynek megbomlása - különösen a túlszaporodás - szegénységhez, éhséghez, lázadáshoz és egyéb bajokhoz vezethet.
Ezzel szemben pl. a Római birodalomban Augustus császársága alatt - i.e.31-i.sz.14. - expanzív, a népesség növelését célzó állami népesedéspolitika, a születésszám emelkedését kívánó családjog és örökösödési jog jelent meg, hatalmi szempont, a népességszám és a katonai erő közti, akkor még merev összefüggés miatt. Hiszen a gyorsan terjeszkedő birodalomban a római népesség részaránya rohamosan visszaesett a leigázottakhoz képest.
Európában és más kontinenseken is - elsősorban hatalmi, katonai szempontok miatt - a népességnövekedés előnyeit hangoztató szemlélet volt irányadó. Ezt támogatta a merkantilista közgazdasági irányzat is a 17-18. században, mely szerint a gazdagság forrása a népesség ill. annak munkaereje. A gyarmatosítás a népesség egy részének Európából való kiáramlását lehetővé, sőt szükségessé tette, így a népességnövekedést pártoló szemlélet a 20. század közepéig általánosan fennmaradt. Pedig olyan gondolkodók, mint Morus, Machiavelli, Montesquieu, Adam Smith egyaránt hangsúlyozták a nem-növekvő népességszám szükségességét a gazdaság és társadalom előnyös fejlődése érdekében.
Az USA bevándorlási politikáját is a növekedés-mánia határozta meg sokáig: az óriási mezőgazdasági területeknek és természeti kincseknek kiaknázását a népesség növekedése tette lehetővé, különösen a fiatal, de már munkaképes korú és képzett bevándorlók, akik felnevelésének költségeit más országok állták.
(A természet romlása, a romlás természete, 125. old.)
(Az indiánoknak és az élővilágnak nyilván nem volt "szükséges és áldásos" a bevándorlás. Környezeti válságunk fő okát, az emberiség katasztrofális túlnépesedésbe sodródását hatalmi és profit érdekek mozgatták évezredek óta - csak ma már kiáramolni sincs hová, akár leigázó-gyarmatosító módon, a népességnek.)
(születés) [Részletek...] | [1610-07-18] Michelangelo da Caravaggio olasz festőművész születése (+1610. júl. 18.). Kezdettől fogva remekműveket alkotott (Lanton játszó fiú). Több templomot festett ki. Realista képei azonban sokszor nem nyerték el a megrendelők tetszését, Kígyós madonna és Mária halála című képét ki sem állították.
1606-ban egy utcai verekedés során megölt egy embert, ezért menekülnie kellett Rómából.
Legismertebb képei: Az emmausi vacsora, Keresztelő Szt. János lefejezése, Jézus születése, Fiatal Bacchus, Hamiskártyások, Máté elhivatása.
(halál) [Részletek...] |
|