logo


A PLANETÁRIS TUDAT DÍJAK


I. A DÍJAK LÉTREHOZÁSÁNAK INDOKAI

A Planetáris Tudat Díjak megalapítása mögött az a felismerés húzódik meg, mely szerint haladéktalanul jelenlegi legjobb tudásunk színvonalához kell igazítanunk az emberek kritikus tömegének tudatát, azaz gondolkodását és magatartását civilizációnk jövõje érdekében. A következõ megfontolások vezetnek bennünket erre a következtetésre:

A huszonegyedik század fordulója a gyökeres változások kora. Egy olyan idõszakban élünk, melyben szemtanúi lehetünk az emberi történelem eddigi legmélyrehatóbb és leggyorsabb társadalmi-gazdasági átalakulásának. Az átalakulás folyamata természetesen nem problémamentes, a posztmodern kor eljövetele komoly szülési fájdalmakkal jár. Száz-milliók élnek munka nélkül, több mint egy milliárd embert dolgoztatnak éhbérért, és összesen mintegy három milliárdan kényszerülnek egyre szegényebb életkörülmények közé. Míg egyrészrõl folyamatosan növekszik a föld lakossága, másrészrõl azonban a betölthetõ munkahelyek száma egyre csökken. a fejlett és elmaradott országok között továbbra is növekszik a gazdasági szakadék, csakúgy, mint az egyes országok gazdag és szegény rétegei között. A környezeti problémák azonban a társadalmi ellentétekkel együtt, valamennyi emberre egyaránt vonatkoznak. Éppen csak megszabadulva a hidegháborús atomkatasztrófa rémétõl máris olyan újabb fenyegetésekkel kell szembenézniük a világ országainak, mint bolygónk ökológiai katasztrófája vagy társadalmaink növekvõ polarizálódása. Ennek ellenére nemzeti kormányaink továbbra is dollár-milliárdokat költenek fegyverkezésre és hadseregük fenntartására, míg ennek az összegnek csak elenyészõ hányadát fordítják társadalmi szempontból építõ jellegû, az életkörülményeket javító fejlesztésekre.

A környezeti pusztulás, a munkanélküliség, a gazdasági polarizálódás, a túlnépesedés és a fegyverkezés problémája együtt a kimerülõ energia- és más erõforrások problémáival nem lesz egy csapásra megoldható a mára haszontalanná vált nukleáris robbanófejek számának csökkentésével, sem politikailag erõtlen nemzetközi egyezmények aláírásával világkereskedelemrõl, veszélyes technológiákról, globális felmelegedésrõl, biodiverzitásról vagy a fenntartható fejlõdésrõl. Többre van ma szükség a problémák rövidlátó, tüneti kezelésénél. Nem lehet ugyanis, ahogy arra már Einstein is felhívta a figyelmet, egy problémát ugyanazzal a gondolkodásmóddal megoldani, amely a probléma kialakulását elõidézte. Azok a problémák pedig, amelyekkel ma szembe kell néznünk, olyan gondolkodás és magatartásformák következményei, amelyek messze nem felelnek meg a jelen kor követelményeinek. A Föld valamennyi lakóját érintõ nehézségek lejküzdéséhez a kulcsot - a kritikus tényezõt - a mai emberek gondolkodásmódja jelenti.
Korunk uralkodó gondolkodásmódjának megváltoztatása, "korszerûsítése" erõt próbáló, de nem lehetetlen feladat. Az ehhez szükséges elméleti háttér és ismeretanyag már nagyrészt kidolgozást nyert, csakúgy, ahogyan a javasolt technológiák és eljárások megvalósítása is már igen elõrehaladott stádiumban van. Ami hiányzik még, az a határozott akarat a politikai vezetõk, üzletemberek, az állampolgárok és fogyasztók, idõsek és fiatalok részérõl ahhoz, hogy magukévá tegyék az új gondolatokat és gondolkodásmódokat és elsajátítsák az új magatartásformákat. Amennyiben át szeretnénk hidalni ezt az elmélet és a mindennapi élet között húzódó szakadékot, többre van szükségünk a problémák tudatosításánál és azok adatok, számok, projektek és szcenáriók segítségével való kezelésénél. A racionális megértést az érzelmi átélésnek és az intuitív belátásnak kell elmélyítenie és aktivizálnia. Csak ezáltal foghatja fel valaki az élet változásainak irányát, igazodhat el a globális és regionális politikai, gazdasági fejlemények között és teheti magáévá azokat az erkölcsi értékeket és magatartásbeli imperatívuszokat, amelyek a 21. század posztmodern világára majdan annyira jellemzõek lesznek. Ehhez azonban egy evolúciósan továbbfejlett egyéni tudatosságra, egyfajta planetáris tudat kialakítására van szükség az emberekben.

Sokan máris nagy utat tettek meg öntudatuknak a megfelelõ planetáris látásmód felé való fejlesztésében; ennél is többen lennének hajlandók követni ezt az utat, ha tisztában lennének szükségességével és meg lenne rá a lehetõségük.

A Budapest Klub ezek alapján teljes mértékben azonosul azzal a megállapítással, hogy a planetáris tudat kialakulásának és terjedésének támogatása alapvetõen fontos fenntartható jólétünk, egészséges egyéni és társadalmi fejlõdésünk szempontjából.

II. A DÍJAK ÁTADÁSA

A Planetáris Tudat Díjakat minden évben olyan személyiségeknek ítélik oda, akik jelentõsen hozzájárultak az emberiség pozitív jövõjéhez azáltal, hogy a mindennapi gyakorlatban fejtettek ki és terjesztettek el széles körben olyan konkrét tevékenységet, amely a sürgõsen kialakítandó, új planetáris tudat valamely aspektusára világít rá. Négy díj kerül évenként átadásra:

1., Planetáris Tudat Vezetõi Világ Díj, amelyet egy nemzetközileg elismert, tevékenységével globális méretû hatást kifejtõ személyiség vehet át.

2., Planetáris Tudat Innovációs Díj, amelyet az vehet át, aki az üzleti életben, illetve a kultúrában a planetáris tudat szellemében egy jelentõs újítást hajtott végre.

3., Planetáris Tudat Média Világ Díj, melyet az vehet át, aki a médiában felelõsségteljes, etikai, élenjáró magatartást tanúsít.

4., Magyarországi Menedzsment Díj, melyet annak az üzletembernek ítélünk oda, aki magyarországi üzleti vállalkozásában új, felelõsségteljes etikai szemléletet valósít meg.



  • A Planetáris Tudat Díjak átadása 97 Frankfurt
  • A Planetáris Tudat Díjak átadása 96 Budapest
    A Budapest Klub címe:
    1014 Budapest Szentháromság tér 6.
    Telefon/Fax: 175-18885
    Email: [email protected]