|
Akiért a harang szól A brit koronagyarmat június 30-án éjfélkor visszatért a Kínai Népköztársasághoz. Az egyházaknak és különbözô misszióknak alkalmazkodniuk kell az új helyzethez. Elmenekülhetnek, igazodhatnak vagy megtarthatják korábbi pozíciójukat: a jövôjük egyaránt komor.
Hallgass vagy menekülj!
Dr. Jonathan Chao hírlapjának munkatársai sietôsen csomagolnak. A megtelt dobozok egymás után hagyják el az épületet. Az egész archívumot ládákba rakják és elküldik. Rendeltetési hely: Tajvan. Dr. Chao lapjával - "China News and Church Report" (Kínai hírek és egyházi jelentések) - a kínai házi istentiszteleti mozgalmat képviselte. "A három alapelv"
A hongkongi missziók 1997. július 1-tôl nem támogathatják a kínai házi istentiszteleti mozgalmat. Nagy-Britannia és Kína 1984-ben szerzôdést kötött, hogy Hongkong, illetve Kína egy ország, de két rendszer lesz. Pápahû és politikus A hongkongi katolikus egyház helyzete különösen nehéz. Eddig szoros kapcsolatban állt az illegális Róma-hû kínai egyházzal. Hierarchiáját a pápa elismeri - nem úgy, mint a Kínában bejegyzett Hazafias Egyházat. A kezdeti nehézségek elkerülésére a Vatikán eleve fiatalabb új püspököket nevezett ki. Ögy jó idôre kitolódik a kormány beavatkozása a püspökök kinevezésébe. Kérdés, hogy Róma-elismertségét a katolikus egyház - amelynek szerkezete nagyon sebezhetô - a jövôben megtarthatja-e. Köztámogatásból 327 iskolában 300.000 gyereket oktatnak, ami az egyház teljes évi bevételének 60%-át jelenti. Kétséges, hogy ezt a támogatást 1997 után is megkapják. A katolikusok másik problémája, hogy "mivel különösen aktív politikai csoportot alkotnak, eddig az átlagnál jobban támaszkodtak politikai jogaikra. A hongkongi katolikusok az 1989. június 4-i mészárlás után fô részt vállaltak a Demokráciáért Kínában mozgalom tevékenységében" - írja Stephan Puhl a "Kína ma" címû lapban.
Végeredmény
A hongkongi keresztények lehetôségei beszûkültek. Kínától megtanulhatják a hallgatás taktikáját. Az öncenzúrát már most gyakorolják. Jogaikat lassan nyirbálják és a kínai törvényekhez igazítják. A kellemetlen személyek "önként" elmennek vagy eltûnnek a kínai Gulagban. Hongkong el fogja veszteni a kínai hittérítésben eddig betöltött szerepét. A keresztények szempontjából másodlagos, hogy a gazdasági növekedés folytatódik-e. Komor jövô vár rájuk. Hongkong : Gazdasági sikertörténet 1841. január 26-án a britek 21 millió ezüstdollárért megvásárolták Hongkong szigetét. Mivel a sziget nem volt életképes, Nagy-Britannia 1898-tól 99 évre bérbe vette Kowloont és az éj Területet. A népesség a kezdeti 6.000-rôl 6,19 millióra nôtt. 1984. december 19-én Nagy-Britannia és Kína megállapodott, hogy 1997. július 1-tôl Hongkongot külpolitikailag és katonailag Kínához csatolják. 50 évig azonban - külön közigazgatási körzetként - saját kormánnyal és törvénykezéssel autonómiát élvez. Kína belátásán múlik, mennyire maradnak érintetlenek ezek a jogok. De aligha számíthatunk arra, hogy Kína ilyen hosszú ideig kétféle mértéket alkalmazzon. |