BOCS Homepage


Akiért a harang szól
A brit koronagyarmat június 30-án éjfélkor visszatért a Kínai Népköztársasághoz.
Az egyházaknak és különbözô misszióknak alkalmazkodniuk kell az új helyzethez. Elmenekülhetnek, igazodhatnak vagy megtarthatják korábbi pozíciójukat: a jövôjük egyaránt komor.

Bibliaszállítás hátizsákokban Hongkongból Kínába
Nemrég még lehetséges volt: bibliaszállítás hátizsákokban Hongkongból Kínába

Hallgass vagy menekülj!

Dr. Jonathan Chao hírlapjának munkatársai sietôsen csomagolnak. A megtelt dobozok egymás után hagyják el az épületet. Az egész archívumot ládákba rakják és elküldik. Rendeltetési hely: Tajvan. Dr. Chao lapjával - "China News and Church Report" (Kínai hírek és egyházi jelentések) - a kínai házi istentiszteleti mozgalmat képviselte.
"Nem várom meg, hogy kiutasítsanak. Inkább most elmegyek." A félelemre meg is van minden ok: Dr. Han Wenzao - a Kínai Egyházak Tanácsa elnöke - szerint Chao "tajvani kém". Bárki - ennél kevesebbért is - szabad beutazást kaphat a kínai Gulagba... Több misszió követi a példáját: "A múltban olyan sok összeütközésünk volt a kínai hatóságokkal, hogy biztosan érdeklôdnének utánunk, ha maradnánk." Deng Zhaoming lelkész az év végén beszünteti "A híd" címû ökumenikus lapját. Deng lelkész eredetileg a hivatalos kínai protestáns egyház véleményét képviselte, de hangja az utóbbi években egyre kritikusabbá vált.
Ez most az anyaországi helyzetrôl igazat közlô ökumenikus lap végét jelenti. "Ha csöndben maradsz, tovább szolgálhatod Kínát vagy elmondhatod a véleményedet és elveszted az állásod. 1997-ben ez jelenti a hongkongi választást" - mondja egy ismert protestáns misszionárius, aki ezrével csempészett bibliákat Kínába. Sokakra érvényes a mondás: "Beszélj kevesebbet és cselekedj többet." Több misszió tevékenysége súlypontját a hittérítésrôl és bibliaterjesztésrôl inkább a szociális munkára helyezte. Jelenleg négy ilyen közösség kínai árvaházakat gondoz.

"A három alapelv"

A hongkongi missziók 1997. július 1-tôl nem támogathatják a kínai házi istentiszteleti mozgalmat. Nagy-Britannia és Kína 1984-ben szerzôdést kötött, hogy Hongkong, illetve Kína egy ország, de két rendszer lesz.
A hongkongi egyházakra a következô három alapelv érvényes: "nem-alárendelt", "nem-beavatkozó" és "kölcsönös tiszteletben tartó". Ezért a házi gyülekezetek támogatása sérti a "nem-beavatkozás" elvét: mivel a kínai házi közösségek nincsenek regisztrálva, támogatásuk a kínai belügyekbe való beavatkozás lenne. A hongkongi missziók és egyházak csak akkor maradhatnak életben, ha az államilag elismert kínai egyházon kívül mással nem tartanak fenn kapcsolatot.

Pápahû és politikus

A hongkongi katolikus egyház helyzete különösen nehéz. Eddig szoros kapcsolatban állt az illegális Róma-hû kínai egyházzal. Hierarchiáját a pápa elismeri - nem úgy, mint a Kínában bejegyzett Hazafias Egyházat. A kezdeti nehézségek elkerülésére a Vatikán eleve fiatalabb új püspököket nevezett ki. Ögy jó idôre kitolódik a kormány beavatkozása a püspökök kinevezésébe. Kérdés, hogy Róma-elismertségét a katolikus egyház - amelynek szerkezete nagyon sebezhetô - a jövôben megtarthatja-e. Köztámogatásból 327 iskolában 300.000 gyereket oktatnak, ami az egyház teljes évi bevételének 60%-át jelenti. Kétséges, hogy ezt a támogatást 1997 után is megkapják. A katolikusok másik problémája, hogy "mivel különösen aktív politikai csoportot alkotnak, eddig az átlagnál jobban támaszkodtak politikai jogaikra. A hongkongi katolikusok az 1989. június 4-i mészárlás után fô részt vállaltak a Demokráciáért Kínában mozgalom tevékenységében" - írja Stephan Puhl a "Kína ma" címû lapban.

Hongkong napjai megszámláltattak.
Hongkong napjai megszámláltattak: a pekingi óra pergeti a "birodalomba visszatérés" napjait

Végeredmény

A hongkongi keresztények lehetôségei beszûkültek. Kínától megtanulhatják a hallgatás taktikáját. Az öncenzúrát már most gyakorolják. Jogaikat lassan nyirbálják és a kínai törvényekhez igazítják. A kellemetlen személyek "önként" elmennek vagy eltûnnek a kínai Gulagban. Hongkong el fogja veszteni a kínai hittérítésben eddig betöltött szerepét. A keresztények szempontjából másodlagos, hogy a gazdasági növekedés folytatódik-e. Komor jövô vár rájuk.
A Kínában üldözött keresztények bánják ezt a fejlôdést. "Ha a hongkongi hittérítôk nem beszélnek a kínai egyház szenvedéseirôl, a világ meg fog feledkezni arról, hogy Kínában az üldözés tovább folyik - mondja egy henani misszionárius. Majd hozzáteszi: - Ez elszomorítaná Krisztust."

Hongkong : Gazdasági sikertörténet

1841. január 26-án a britek 21 millió ezüstdollárért megvásárolták Hongkong szigetét. Mivel a sziget nem volt életképes, Nagy-Britannia 1898-tól 99 évre bérbe vette Kowloont és az éj Területet. A népesség a kezdeti 6.000-rôl 6,19 millióra nôtt. 1984. december 19-én Nagy-Britannia és Kína megállapodott, hogy 1997. július 1-tôl Hongkongot külpolitikailag és katonailag Kínához csatolják. 50 évig azonban - külön közigazgatási körzetként - saját kormánnyal és törvénykezéssel autonómiát élvez. Kína belátásán múlik, mennyire maradnak érintetlenek ezek a jogok. De aligha számíthatunk arra, hogy Kína ilyen hosszú ideig kétféle mértéket alkalmazzon.