BOCS Homepage


Hogy lesz ezután?

Amikor kitudódott, hogy a muzulmán Mohammed Dura keresztény hitre tért, a biztonsági szolgálat emberei zaklatni kezdték. Keresztút egyiptomi módra.

"Az ilyen ügyek örökké tartanak. Soha nem szabadul meg a zaklatásuktól" - vázolta védence, Mohammed Wajdi Mohammed Dura helyzetét Morris Sadek kopt ügyvéd a Compass Direct keresztény hírügynökségnek. Bár 1997 január közepén minden ellene emelt vád alól fölmentették, az iszlámról keresztény hitre tért Durát ma is üldözi a titkosrendôrség.

Kínzás

Mióta áttérése ismertté vált, az állambiztonsági rendôrség háromszor tartóztatta le: 1995. januárban, 1996. áprilisban és 1996. októberben. A 22 éves fiatalembert elsô két ôrizetbe vételekor kínzással akarták beszervezni, hogy elárulja keresztény hitre tért egyiptomi társait. Az állambiztonságiak a kezénél fogva felakasztották, megrugdosták és égési sebeket okoztak a testén, de nem tudták vallomásra bírni. Az "El Shaab" iszlám újság egyik 1996. májusi száma "Mohammedbôl Michael lett" címmel uszító cikket közölt. Megkeresztelkedésekor Dura ugyanis a Michael nevet vette föl. Az iszlám lap a keresztény rádióadásokat és a bibliai távoktatást tette felelôssé a fiatalember áttéréséért. Ugyanakkor elismerte, hogy Durát a titkosrendôrség azért kínozta meg, mert elhagyta az iszlámot. Azzal, hogy kereszténnyé vált, elárulta az iszlámot, megrágalmazta a koránt és hagyományait. Ekkor Dura illegalitásba vonult, de néhány hónap múlva elárulták és a biztonságiak harmadszor is ôrizetbe vették.

Csel

1997. január elején - egy titkosrendôr elleni erôszakoskodás állítólagos vádjával - három hónap börtönre ítélték. "Ez csak a biztonságiak csele - mondja Morris Sadek. - Nincs bizonyíték a tárgyalásról, sem orvosi látlelet, csakis a rendôr panasza." Január közepén a titkosrendôr visszavonta a vádat és a bíróság ejtette az ügyet. Michael Durának azonban továbbra is tartania kell a biztonságiak üldözésétôl. Egy helyi megfigyelô szerint "Durának sok imára van szüksége - imára, ami erôt ad neki az ellenálláshoz és hogy átgondolja a történteket, illetve, hogy mit tegyen a jövôben".

Hitcsere

Az 1971-es egyiptomi alkotmány biztosítja ugyan a vallásszabadságot, de 1980-ban az "Iszlám Alapelvek" - a korábbi "egyik fô forrásból" - az egyiptomi törvénykezés "fô forrásává" vált. Az iszlám alapelvek foglalkoznak a valláscsere kérdésével is. Said Al Ashmawi, a legfelsô bíróság bírája mondja: "Köztudott, hogy az iszlámra térést helyeseljük, az iszlámról más hitre térést viszont tiltjuk. Sehol sincs leírva, hogy tilos, de magától értetôdik... Nézetem szerint az egyiptomi törvény valójában iszlám törvény."


Your Excellency,
Egypt's treatment of Moslem converts to Christianity is a cause of great concern. A recent case is 22 year-old Mohammed Wajdi Mohammed Dura (state security police file no. 22888). He has been imprisoned and tortured by the state security police because of his change of religion. Although all charges against him were dropped in mid-January 1997, it is feared that he will continue to be targeted by the state security police.
I urgently ask you to guarantee true religious freedom to all people in your country according to Egypt's 1971 constitution and Egypt's international obligations. I would especially ask you to exercise better control over the state security police's treatment of converts from Islam.
Yours respectfully and sincerely,

__________________________ __________________________
Place, date (hely, dátum) Signature (aláírás)


Nagy aggodalomra ad okot az a mód, ahogyan Egyiptom a muzulmánról keresztény hitre térôkkel bánik. Az egyik ilyen eset Mohammed Wajdi Mohammed Dura, (22 éves) ügye (titkosrendôrségi ügyirat száma: 22888), akit áttérése miatt ôrizetbe vett és megkínzott a biztonsági szolgálat. Bár az ellene emelt vádakat 1997. január közepén elejtették, félô, hogy a biztonságiak továbbra is zaklatják. Hivatkozással Egyiptom nemzetközi kötelezettségeire és 1971-es alkotmányára, nyomatékosan kérem Önt, országa minden állampolgára számára biztosítsa a valódi vallásszabadságot.
Külön kérem Önt, ellenôrizzék jobban az állambiztonsági rendôrség iszlámról áttértekkel való bánásmódját.