1969-ben katonai diktatúrát vezettek be az országban. A jogfosztott kisebbségek társadalmi igazságosságért vívott küzdelmét támogató keresztényekre deportálás, börtön, sõt halál vár.
1998 február: a katolikus Carmelo Yeck gyanútlanul hazafelé indul a templomból. Hirtelen nyomozók fogják közre és letartóztatják. A hatvanéves ember háromnapos fogvatartás után belehal az elszenvedett kínzásokba. Vele egyidõben több mint 100 személyt köztük Eduardo Losoa lelkészt és Bienvenido Momesori protestáns plébánost vesz õrizetbe a rendõrség. A letartóztatottakat akiket nyomorúságos higiéniai körülmények között tartanak fogva teljesen elszigetelik a külvilágtól. A hatóságok vádja: három katonai laktanya elleni fegyveres támadás. Megbízható források szerint azonban a három letartóztatott keresztény ellen nincsenek bizonyítékok. A katonai bíróság június 1-jén mégis halálra ítélte Momesorit, aki a hiányos táplálkozás következtében megbetegedett a börtönben. Losoa lelkészt pedig szabadulása óta is házi õrizetben tartják.
Carmelo Yeck, Losoa és Momesori lelkészek valódi �bûne�: elkötelezettségük a Bioko szigetén élõ bubi nép jogai mellett, amely kb. a teljes lakosság 10%-át alkotja. Mint a feketeafrikaiaknak a dél-afrikai apartheid idején, a bubiknak is tiltják a szabad letelepedést az ország területén ill. súlyos diszkrimináció éri õket munkavállaláskor és az üzleti életben. Gyermekeik iskolába sem járhatnak. Az ország vezetõi kivétel nélkül a többségi fang nép tagjai közül kerülnek ki.
Elûzött misszionáriusok
Augusztus elején a rezsim elûzte Miguel Marcelo Grosso (69 éves) orvos-lelkészt, Robert Torrejon laikus misszionáriust és Maria Cruz Boudet karmelita apácát. Tíz egyházi munkatársat köztük szintén három lelkészt házi õrizetben tartanak. A tizenhárom keresztény az Anisok tartományban élõk társadalmi marginalizálódását kifogásolta.
Marxista múlt
1969-ben Francisco Macias Nguema vezetésével a katonaság egy évvel a Spanyolországtól elnyert függetlenség után magához ragadta a hatalmat és marxista munkatáborrá változtatta az országot. Macias tízéves uralma során az akkor 300.000 lakosból hatvanezret meggyilkoltak, 110.000 pedig menekülni kényszerült. A nyílt keresztény összejöveteleket betiltották, a prédikációkat cenzúrázzák és a diktátor portréját minden templomban ki kell függeszteni. Macias 1978-ban hivatalosan ateista államnak nyilvánította országát. A templomokat bezárták, a misszionáriusokat elüldözték.
1979-ben Macias unokaöccse, Teodoro Obiang Nguema ezredes puccsal magához ragadta a hatalmat. Lazított a gazdaság feletti ellenõrzésen és eltávolodott az állami ateizmustól. Néhány ellenzéki párt mûködését formálisan engedélyezték. De az ellenzéki politikusokat az új rezsim is üldözi: börtön, kínzás, kivégzés fenyegeti õket. Minden templomot be kell jegyeztetni az Igazság- és Vallásügyi Minisztériumban; templomok építését vagy renoválását ritkán engedélyezik. Új közösségek bejegyzését a legtöbbször megtagadják. Evangelizálás és az egyház társadalmi kritikája tilos.
Excmo. Señor presidente: Con mucha tristeza hemos leido de la muerte del prisionero de conciencia Carmelo Yeck en febrero de 1998. Estamos además muy inquietos al oir de la condena a muerte del Reverendo Bienvenido Momesori el 1 de junio, de la detención en su casa del Padre Eduardo Losoa así como de la expulsión del padre Miguel Marcelo Grosso, del misionero laico Robert Torrejon y de la Hermana Carmelitana Maria Cruz Boudet de Anisok. Estas personas, según fuentes creibles, luchaban pacíficamente por los derechos humanos. Por consiguiente pedimos urgentemente Vd. asegure una investigación de la muerte de Carmelo Yeck, la liberación incondicional del Reverendo Momesori y del Padre Losoa así como el regreso de los misioneros expulsados. Muy atentamente
__________________________ __________________________ |