Budapest köztudottan a világ egyik legszebb városa. Még a csúcsforgalomban cammogó 7-es buszon vagy 47-es villamoson is időről-időre előfordul, hogy egyik-másik ajtóhoz préselődő utas a Dunához érve dícsérni kezdi a város szépségét. Arról nem szoktak beszélni, hogy Budapest azért is egyedülálló város, mert Európában már csak itt működnek a több mint 100 éve épített vásárcsarnokok.
Potzner Ferenc, művészettörténész
A múlt század második felében Budapest lakossága nagyarányban megnövekedett. Ez szükségessé tette, hogy a közellátást megszervezzék. Nyugat-európai mintákhoz fordultak, és ennek keretében épültek a budapesti vásárcsarnokok.
Beliczay Erzsébet, építész és háziasszony
A francia forradalom tájékán volt egy óriási nagy éhínség Párizsban, és akkor felismerték, hogy nem lehet a véletlenre, és az akkori piaci viszonyokra bízni ilyen hatalmas tömegeknek az ellátását. És Napóleon -akit még mindannyian a történelemkönyvből, mint nagy hadvezért ismerünk - volt az, aki nagyon sokat tett a város közellátásának a megszervezéséért. Én személy szerint őt inkább, mint kulturális és közellátási szakembert becsülöm a mai napig is, és nem mint hadvezért. Ez a folyamat aztán nem állt meg, hanem elterjedt Európa összes nagyvárosában, és kialakultak a vásárcsarnokok hálózatai.
Narrátor
A XIX. század végén a félmilliós Budapesten sem várhattak tovább. Az 1890-es években a városban gondos előkészítés után 6 vásárcsarnok épült. Az 1902-es térképen már jól látható a Fővám téri központi csarnok és az 5 kerületi vásárcsarnok. Ma is valamennyi épület áll, és közülük ötöt így vagy úgy felújítottak. A legcsillogóbb az 1994-ben elkészült I-es számú, vagy Nagyvásárcsarnok. Emlékeznek, annak idején Margaret Thatcher is itt vásárolt paprikát és fokhagymát.
Beliczay Erzsébet
Nem is tudjuk igazán,még pesti lakosok se, hogy mennyire irigyelnek minket például azok a külföldiek, akik rendszeresen jönnek ide turistacsoportokkal, hiszen a legtöbb nyugati városban éppen a városfejlődés következtében megszüntek ezek az őstermelői és egyéb piacok, ahol óriási választékban, elérhető áron lehet kapni zöldséget és gyümölcsöt.
Narrátor
Több budapesti csarnok a felújítás óta már nem piacként működik A Kalauzál téri III. számú csarnokba és a VI. számú Batthyány téribe szupermarket költözött. Az Oktogonhoz közeli Hunyadi téren az elmúlt 100 évben csak romlott a csarnok állapota. Első pillantásra csak az omladozó falakat, leszakadt redőnyöket, csunya toldozgatásokat vesszük észre. Pedig a lakóházak közé szerényen beillesztett vásárcsarnok egykor nagyon elegáns lehetett. A művészettörténész nagyra értékeli Czigler Győző munkáját.
Potzner Ferenc, művészettörténész
Fő erénye, hogy belépve egy teljes áttekintést kapunk az egész csarnokról. A korabeli berendezése gyakorlatilag szemmagasság alatti volt. És így teljesen áttekinthető volt a tér a maga nagyszerűségében. A belső térnek még egy érdekessége, hogy a főhajónak az oldalvilágító ablakai szinte az egész tetőt elválasztják az architekturától, és az egész teret hihetetlenül könnyeddé teszik.
Narrátor
A Csarnokban a nézelődőknek is volt hely. Azt mondják, sokan bementek a Főbejárás-on, hogy néhány perces séta után a Főkijárás-on át elhagyják az épületet. Az oldalhomlokzaton az ívek zárókövét jelentő szatírfejek, és a csarnok rendeltetésére utaló szarvasmarhák és vaddisznók ma is érdekes hangulatot adnak az épületnek.
Tavaly a Terézvárosi Önkormányzat talált egy befektetőt, akiről úgy hírlik, annak fejében, hogy a csarnok tulajdonjogát megkapja, az épületet eredeti állapotában helyreállítja, és az autóknak mélygarázst épít. A szerződés körül nagy a homály! Nem lehet tudni, hogy az eredeti állapotot a beruházó hogyan értelmezi, de az biztos, hogy a csarnokbeli árusokat -hiába volt érvényes bérleti szerződésük - megpróbálták elküldeni. A mélygarázs bejáratát pont az őstermelői piachoz tervezték, így az árusok még mindig fenyegetve érzik magukat.
Glózik Istvánné, maglódi őstermelő
1958 óta vagyok ezen a piacon. És nagyon kialakultak a vevőim, és szeretnek, mert nagyon jó árut hozunk, sajátunkat, finomat, frisset. És nagyon szeretnénk, ha ez a piac megmaradna, mert tényleg nincs hova mennünk
Kancsár Mártonné, ceglédberceli őstermelő
A Fény utcában felújították, de hát ha két kosár gyümölcsöt felvisz, azért fizet 1200 Ft helypénzt. Hát a két kosárból a helypénz tán kijárulna.
- És itt mennyit kell fizetni? Itt 200 Ft egy asztal. - Akkor ezt ki lehet bírni? Ezt ki lehet bírni, mert itt egy asztalon több mindent bír eladni. Virág, tojás, gyümölcs, krumpli, itt mindent egyben el lehet adni.
Narrátor
Terézvárosban az önkormányzati választások változásokat hoztak. Talán csarnok-ügyben is. Az újak éppen a napokban ismerik meg a Hunyadi téri csarnok ügyében kötött szerződéseket.
Baranyai Zsolt
Az új önkormányzati vezetés maximálisan azon lesz, hogy a csarnok eredeti állapota szerint újuljon meg, és szépüljön meg. Ami azt jelenti, hogy a csarnok belső terébe a régi öntöttvas pavilonok kerülnének helyreállításra, ill. a korábbi toldott-foldott hozzáépítések megszünnének, és eredeti fényét kapná vissza az épület.
Beliczay Erzsébet
A vízcsapból is az folyik, hogy az egészséges életmódhoz, a betegségek megelőzéséhez minden nap friss zöldséget és gyümölcsöt kellene fogyasztanunk. De bezártak a zöldségesbolt hálózatok, mert olyan drága a bérleti díja, és azt lehet mondani, hogy a VI. és VII. kerületnek ez az egyetlen igazi lehetősége arra, hogy ezt az igényét ki tudja elégíteni. Hogyha az őstermelőket elszoktattuk valahonnan, akkor ezt visszaállítani majdnem hogy lehetetlen, de legalábbis csak óriási erőfeszítések és pénzek árán lehetséges.
Narrátor Nyugat-Európában többfelé keményen küzdenek a bezárt csarnokok újraindításáért, de talán nem ebben kellene követnünk őket. Az építész-képviselő az olasz kisvárosokat tekinti példának, ahol mindig történik valami, vidáman zajlik az élet. A téren már ma is sokminden történik, ám nem biztos hogy az olaszoknak ez tetszene. De a Csarnok felújítását követően miért ne folytatódhatna a Hunyadi tér megújulása? Az Andrásy út szomszédságában az egykori építtetők is fontos szerepet szántak ennek a térnek.
Baranyai Zsolt
Véleményem szerint kiváló lehetőséget adna ez a megújult és nagyon szép századfordulós építészeti környezet kulturális rendezvények megrendezésére. Gondolok itt a téren illetve a majd kialakuló díszburkolatú területen esti utcaszínház rendezésére, valamint heti vásárok rendezésére.
A nagyszabású tervek előfeltételeként tisztelettel továbbítjuk minden terézvárosi illetékesnek azt a mondatot, amelyet a Hunyadi téren sokszor hallhattunk.
Maglódi néni
Tessenek nagyon harcolni, hogy ez a piac megmaradjon nekünk!