Kádasi Csaba szerkesztő-riporter
A sokat emlegetett Nyugaton csak hosszas tanulmányozás után engedélyezik egy-egy épület lebontását, és csakis akkor, ha már más feladatra nem alkalmas. Nálunk egész városrészeket dózeroltak el az elmúlt években, és a törmelék sokszor az erdők szélén landolt. A bontott tégla, beton, cserép vagy nyílászáró már valóban semmire sem használható?
dr: Novák Ágnes, főiskolai oktató
Inkább van egy ilyen belénk nevelt vagy belénk is szugerált szegénységtudat, és ebből a szegénységtudatból az jön ki, hogy az a jó ami új. Egy kőépület az 2000 évesen is használható, tehát a kő az bármikor újra használható, vagy egy tégla 1200 évig még tégla marad, tehát általában ezek a jól megépített, jó minőségű anyagból lévő régi épületek nem úgy dőlnek el, hogy egyszer csak a tégla elfárad és összedől, hanem háború, földrengés, árvíz, tehát valami borzalom történik és akkor az épületek rombadőlnek.
Svédországban úgy bontják a házat, hogy a kibontott ablaküveget is katalogizálva tárolják, és akinek az üveg kell, az ott kezdi a vásárlást. Angliában például óriási divat, hogy amikor a régi épületek felújításra kerülnek, akkor megpróbálják az eredeti stílusban helyreállítani, tehát a viktoriánus csaptelepeknek egy kialakult piaca van, vagy mondjuk a porcelán mosdóknak, vagy az öntöttvas fürdőkádaknak.
Schréder Mihály, egyesületi alelnök
A nálunk gazdagabb országokban, így nem látni az út mellé dobott ajtót, ablakot, vagy fürdőkádat, de a haszontalannak tűnő betonhalmok is hiányoznak. Nem csak azért, mert tilos lerakni, hanem, mert pénz van benne
Magyarországon aki a bontást végzi, az nem köteles elszámolni, hogy a bontásból kikerülő anyagok hova kerülnek, pedig ennek egy része, többek közt az asztfalt már a '80-as évek környezetvédelmi törvényeiben veszélyes hulladéknak van minősítve. Az útépítésből kikerülő anyagok nagy része ugye asztfalt, ez 100%-ban újrahasznosítható. A ott található beton-, kő-, kavicsalapú anyagok szintén 100%-ban, egy ilyen törő-aprító berendezésen keresztül újrahasznosíthatók. A gép, ha vasbetont törünk, akkor a vasat is kiszedi, tehát az is haszonanyagként, mint hulladékvas hasznosítható.
Riporter:
Ez az évszázad üzlete.
Schréder Mihály:
Igen, Ny-Európában, ez a '70-es évek óta ki is alakult, de az indulást ott is komoly állami támogatással segítették kétoldalról. Egyrészt magát, az ilyen vállalkozásokat komoly adókedvezményekben, és egyéb preferenciákban részesítették, illetve nagyon szigorúan el kellett számolni és nem engedték vadlerakókra. Ott a bontató cégeknek minden gramm anyaggal el kell számolni. Magyarországon is évente két és fél millió köbméter építési törmeléknek legalább a kétharmada 100 %-ban ezzel a technológiával újrahasznosítható lenne.
dr: Novák Ágnes
Hogyha a svéd példát vesszük, akkor Svédországban hosszú idő alatt alakult ki a szelektív szemétgyűjtéstől az az öntudat, hogy fontos a szelektív épületbontás. Például a MOM székház bontásánál a környékben lakók nem igazán háborodtak fel akkor, mikor a MOM-ot úgy bontották, ahogy bontották. Csak azok háborodtak fel, akiknek a telke környékére a Duna-partra lerakták a tulajdonképpen elég magas veszélyesanyag tartalmú sitthalmokat.
Szerkesztő-riporter
A régi anyagokra pedig lenne igény, hiszen vannak számosan, akiknek már eleve ezekre építve tervezik a házát. Toma Ágnes szentendrei építészhez azért is fordulnak sokan, mert a saját otthonát szinte a pincétől a padlásig maga guberálta össze.
Toma Ágnes
Kedvenc téglám a nagyméretű téglafal, mert mind a három mérete olyan, hogy egymással tud beszélgetni. Nem olyan, mint ezek a mai téglák, hogy egyféleképpen be lehet rakni, és majd ha egyszer lebontják, akkor törmelék lesz belőle, nem lehet semmire sem használni. Hát mint ezt ez az ábra mutatja, ez a nagyméretű tégla ez 100 éve készült, és most még remélem, hogy ebben a házban is még jó ideig működni fog.
Riporter
Akkor a bontott anyagok felhasználásának semmiféle veszélye nincs?
Toma Ágnes
Sokszor az új anyagok felhasználásának több veszélye van, mert nem tudunk róla annyit, nem tudjuk, hogy mennyire sugároznak, miből vannak.
Riporter
Hogyha van a háznak lelke, érezhető-e az, hogy használt anyagok vannak beépítve, tehát, hogy egyszer ez már házként funkcionált?
Toma Ágnes
Én nagyon nehezen oldódok fel egy olyan házban, ami ami ilyen rózsaszín vakolatú és minden új benne, és minden ki van csempézve és... Én nagyon szeretem ezeket öreg anyagokat. Hát ezek hordoznak régi időket, amiket nem szabad kidobnunk, hogy sittet csináljunk belőle.