E havi számunkban olvasóink gazdag tárházát találják a különféle pályázatoknak. Kérjük Önöket, alaposan olvassák el a kiírásokban szereplő információkat, melyek közül a legfontosabb, hogy az egyes pályázatokat milyen határidővel, pontosan hová kell beküldeni!

A Környezetvédelmi Minisztérium pályázatai

Kiadványunkat úgy szerkesztettük meg, hogy annak belső lapja – mely gyakorlatilag a Környezetvédelmi Minisztérium KAC űrlapja – kiemelhető és kitölthető. Az ehhez kapcsolódó pályázati kiírások a 9., 10., és 11. oldalon találhatók. Az alábbiakban az űrlap kitöltésével kapcsolatban teszünk néhány segítő szándékú megjegyzést. Az itt felsorolt pontok az adatlap azonos számú pontjaira utalnak:

1.3 A képviselőre vonatkozó kérdések. Ide vagy az igazgató, vagy a felelős tanár, vagy mindkettő adatait kell beírni.

1.4. A pályázó szervezeti formája. Pl. általános iskola, óvoda, egyesület stb.

2.1 Támogatási cél - kiírás szerint: itt fel kell tüntetni, hogy a 3 közül (jeles napok; erdei iskola; óvoda) az intézmény melyik témakörben pályázik.

4. Igényelt támogatás. Ebben a pontban – ha csak nem muszáj - az ütemezéssel kapcsolatos információt nem szükséges beírni.

5.1 A Központi Környezetvédelmi Alapból korábban kapott támogatások azonosító számai: feltétlenül nézzünk utána és pontosan töltsük ki.

6. Költségkalkuláció: ügyeljünk rá, hogy minden példányon eredeti – tollal írt – aláírás és pecsét szerepeljen.

Környezetgazdálkodási Intézet pályázatai

A HÁLÓZAT 12. oldalán a Környezetgazdálkodási Intézet pályázati felhívásai olvashatóak. A nemzetközi Európai Levegőszennyeződési projekt országonként általában 1000 tanulócsoport részvételét tervezi, de a HÁLÓZAT-nak köszönhetően Magyarország tavaly is túlteljesítette a tervet és 1950 iskola kapcsolódott be a munkába. Ugyancsak nagy részünk volt a SPARE program hazai sikerében, hiszen a legtöbb magyar iskolába a Környezeti Nevelési Hálózat segítségével jutott el az ezzel kapcsolatos felhívás. Ha idén is csatlakozni kívánnak a programokhoz töltsék ki a 12. oldalon található kérdőívet - különösen arra figyeljenek, hogy pontosan jelöljék be, melyik programban kívánnak részt venni!

GLOBE Program

A GLOBE egy olyan nemzetközi környezettudományi és oktatási program, amely a diákokat, tanárokat és természettudósokat fog össze közös munkára az egész világot érintő környezeti vizsgálatokban. A munka célja, hogy a diákok vizsgálatainak eredményeit az iskolák megosszák egymással és a tudományos társadalommal. A résztvevők a különféle mérések, vizsgálatok eredményeit az Internet segítségével juttatják el a GLOBE Program központjába, ahol az adatokat kutatók értékelik ki. A programmal és az arra való jelentkezéssel kapcsolatos részletes információk az Oktatási Minisztérium honlapján olvashatók: www. om.hu

A magyarországi koordinátor: Orgoványi Anikó (26/326-238)

Referencia iskola: Szentendrei Ferences Gimnázium

Email: [email protected]

Dr. Dőry István

Tantervkorrekció

és környezeti nevelés

60 órás akkreditált továbbképzés bármilyen szakos tanárok, tanítók, valamint az iskola életében aktív szülők számára. Téma: a helyi tantervek környezeti szempontú javítása és a környezeti nevelés hatékony módszerei. Két, egyenként 3 éjszakás, bentlakásos műhely, melyből az első választhatóan szept. 29-én Nagykanizsán, vagy október 13-án Budapesten kezdődik. A második alkalom 2000 tavaszán esedékes. Költség: 25 ezer Ft. A szülők támogatásért pályázhatnak. Jelentkezés, további információ: Victor András, 1035 Bp. Lajos utca 105. Email: [email protected]

 

Kakasmandikó

a rajz a becsehelyi

Általános Iskolából érkezett

GRATULÁLUNK a

Magyar Környezeti

Nevelési Egyesületnek a Környezetünkért Díj

elnyeréséhez!