12. Közösen, a költségeket egyenlő arányban megosztva a Nemzetközi Természetvédelmi Unióval (IUCN) együttműködve Környezeti Nevelési és Kommunikációs Programirodát hoznak létre és tartanak fenn, melynek szakmai felügyeletét közösen látják el. Közösen létrehozzák és fenntartják a középiskolai GLOBE program magyarországi hálózatát, mely a résztvevő középiskolákban a Föld tudományos megismerését szolgálja.

13. A közvetlen feladatok megvalósítását a Felek éves tervekben rögzítik a Program megvalósításának időszakában, tekintettel a gazdasági év és a tanítási év eltéréseiből adódó gyakorlati nehézségek kiküszöbölésére. Jelen megállapodás alapján 1999-ben hároméves koncepciót dolgoznak ki, mely alapját képezi az éves terveknek. A megvalósítás eredményeit évente együttesen értékelik.

14. Mindezek érdekében egyenlő arányban és mértékben támogatják- költségvetésben tervezett, elkülönített keretből- a korszerű és magas színvonalú környezeti nevelés, oktatás és képzés megvalósítását.

15. A közös feladatok folyamatos összehangolásának ellátására koordinátor miniszteri megbízottak és hatfős közös operatív bizottság rendszeres (legalább negyedévenkénti) konzultációs tevékenységét teszik lehetővé, illetve írják elő saját hatáskörükben.

Budapest, 1999. június 5."

Ha a vízigény és a rendelkezésre álló lehetőségek közötti ellentmondást vesszük figyelembe,

mégis én vagyok a jövő embere…

VÖRÖS KÖNYV MAGYARORSZÁG

NÖVÉNYTÁRSULÁSAIRÓL

A honi könyvkiadás és szaktudomány terén páratlan összefoglaló munka jelent meg hazánk növénytársulásairól. A kétkötetes Vörös Könyv Magyarország növénytársulásairól a teljességre törekedve ad áttekintő képet a növénytakaró összetételéről, megkülönböztetett figyelmet fordítva a védendő növénytársulásokra.

Már az l989-ben Rakonczay Zoltán szerkesztésében megjelent Vörös könyv - amely a ritka és veszélyeztetett fajokat mutatta be - gyakran utalt arra, hogy az élőlények csak természetes életterükkel együtt védhetők meg eredményesen.

A növénytársulások éppúgy lehetnek ritkák, sérülékenyek, veszélyeztetettek, mint a növény- és állatfajok. Védelmük legalább olyan fontos, mint a fajoké, ezért a leírásuk, a védelmükkel kapcsolatos intézkedések a természetvédelem sarkalatos feladatai. A külföldi példák azt mutatják, hogy a társu1asok vörös könyve más mint a veszélyeztetett fajokról szóló listák, illetve könyvek, Mivel ezek a kötetek az adott terület valamennyi társulását felsorolják és ismertetik, sőt több közülük táblázatos felvételi anyaggal is dokumentálja azokat. Ennélfogva a társulásokról szóló könyvek gyűjteményes jellegű, kézikönyvszerű művek. Az egészen korszerű kiadványok még azt is feltüntetik, hogy az általuk tárgyalt vegetációs egységek környezeti állapota mikori felmérést tükröz, s öt- vagy legfeljebb tízévenként új kiadásban jelenik meg.

Ez az első olyan kiadvány, amely a hazai növénytársulásokról teljes képet ad. A külföldi példákhoz hasonlóan nemcsak a védendő és veszélyeztetett társulásokat tartalmazza, hanem valamennyi, hazánkban előforduló vagy innen korábban jelzett növénytársulást is, hiszen nem tudható, hogy a mai rohamos és kiterjedt természethasználat következtében mely pillanatban kerülnek ma még háborítatlan növényi közösségek veszélyeztetett vagy akár a megsemmisüléssel fenyegető helyzetbe.

A nyolcszáz oldalas újdonság a TermészetBÚVÁR Kiadó gondozásában jelent meg (1051 Budapest, Arany János u. 25.). Ára 2600 Ft.

Borhidi Attila – Sánta Antal nyomán

Forrás: TermészetBÚVÁR