Bemutatkozik a Teljes Élet Szociális Alapítvány: Söréd 1983-2003 Teljes Élet Szociális Alapítvány
Elsődleges küldetésünknek azt tekintjük, hogy segítséget nyújtsunk sérült gyermeket/gyermekeket otthon nevelő családoknak azzal, hogy időlegesen átvállaljuk a gyermekek gondozását. Egy-két hétre tehermentesítjük a szülőket az egész évben, sőt egy életen át viselt gondozás terhétől. Amíg az állandó gondoskodást igénylő fiatalok velünk táboroznak, addig a szüleik kikapcsolódhatnak, pihenhetnek.
Tevékenységünkkel elő kívánjuk segíteni, hogy sérült fiatalok is egyre teljesebb életet élhessenek, és megtalálják a társadalomba való beilleszkedés lehetőségeit. A gyermekeknek a táborozás környezetváltozást, élményeket, hozzáértő foglalkoztatást jelent, valamint barátságokat, az összetartozás érzését és találkozási alkalmakat más sérültekkel és az őket segítő fiatalokkal. A sérült fiatalok a baráti, elfogadó légkörben megérzik önmaguk fontosságát, erősödik önbizalmuk, megtanulják elfogadni önmagukat és fogyatékosságukat, türelmesebbé válnak a környezetük iránt. Tisztábban látják jogaikat és személyes felelősségüket.
Tudatosan munkálkodunk azon, hogy diákok és felnőtt fiatalok alkalmassá váljanak sérült embertársaik elfogadására. A gondozásban és a kapcsolódó munkákban résztvevő fiatalok maguk is változnak, lélekben gazdagodnak, nyitott, toleráns, felelősségvállaló személyiséggé válnak. Meghatározó élmény lesz számukra a közösséghez való tartozás, a hátrányos helyzetűek közötti szolgálat.
A 80-as évek elejétől nyaralnak fogyatékos gyermekek és fiatalok Székesfehérvár közelében, a Vértes hegység lábánál fekvő kis faluban, Söréden. Ma már évente öt turnusban, 100 mozgás- és halmozottan sérült, többnyire Székesfehérvárott illetve Fejér megyében élő fiatalt nyaraltatunk. Nagyban hozzájárult a sikerhez, hogy Söréd község lakossága elfogadta és befogadta a sérült fiatalokat, és a környező települések lakóival együtt sok személyi és természetbeni segítséget nyújtottak a tábornak.
A nyaraltatást évente lelki és szakmai felkészítés előzi meg. A mintegy 150 önkéntes munkatárs: turnusvezetők, gondozók, gyógypedagógusok, konduktorok, lelkészek és más segítők szabadságuk ideje alatt, ellenszolgáltatás nélkül tevékenykednek.
Az egyhetes táborokban igyekszünk vidám hangulatot teremteni és tartalmas programot nyújtani. A nyaralás során, a pihenésen és szórakozáson túl, a különböző foglalkozások és játékok a sérültek meglévő képességeinek erősítését, illetve a gyengébbek korrekcióját is szolgálják. A gondozottak, korlátaikat feledve, élményszerző kirándulásokon vesznek részt. Vendég együttesek zenei és néptánc bemutatói, kézműves foglalkozások és más meghívottak előadásai színesítik a táborozást. Ősszel pedig a nyaralók, családtagjaik és a gondozók közös, vidám, baráti találkozón elevenítik fel élményeiket. Fontosnak tartjuk az évközbeni levelezést, személyes kapcsolattartást is, amelyre névnapok, a Mikulás est és más jeles ünnepek adnak alkalmat.
1993-ban hoztuk létre Alapítványunkat, hogy megfelelő szervezeti és anyagi hátteret teremtsünk céljaink megvalósításához. A pályázatokból, intézmények és magánszemélyek adományaiból befolyt összegek, természetbeni juttatások lehetővé tették 1989-90-ben a nyaralóház részleges átépítését és bővítését, hogy alkalmas legyen mozgáskorlátozottak fogadására, valamint fedezik a fenntartás és a nyaraltatás költségeit. A közeljövő sürgető feladata a nyaralóház korszerű, a hatósági elvárásoknak megfelelő átépítése.
---
2003 – FOGYATÉKOSOK EURÓPAI ÉVE
Bemutatkozik a Teljes Élet Szociális Alapítvány
Söréd 1983-2003
A távol élők számára a Söréd helynév bizonyára ismeretlenül hangzik, de Székesfehérváron és Fejér megye más településein sokak számára fogalommá vált.
A 80-as évek elejétől nyaralnak fogyatékos gyermekek és fiatalok Székesfehérvár közelében, a Vértes hegység lábánál fekvő kis faluban, a római katolikus plébánia épületében. Néhai dr. Kovács István budapesti lelkipásztor és gyermekorvos kezdeményezésére indult meg ez a karitatív munka, amihez mi, székesfehérvári fiatalok és felnőttek csatlakoztunk. Először segítőként vettünk részt a házkörüli munkákban, és naponta szállítottuk a városból a szükséges élelmiszert a budapesti nyaralóknak. Majd a példán felbátorodva, 1984-ben önálló nyaraló csoportot indítottunk. A sörédi szolgálatot kezdettől fogva dr. Simonyi Gyula ügyvéd szervezte. Áldozatos munkájában az elmúlt két évtizedben számos társa akadt, akik hosszabb-rövidebb ideig részt vállaltak a feladatokból. Nagyban hozzájárult a sikerhez, hogy Söréd község lakossága elfogadta és befogadta a sérült fiatalokat, és a környező települések lakóival együtt sok személyi és természetbeni segítséget nyújtottak a tábornak. Ma már évente öt turnusban, 100 mozgás- és halmozottan sérült, Székesfehérvárott illetve Fejér megyében élő gyermeket és fiatalt nyaraltatunk.
Elsődleges küldetésünknek tekintjük, hogy segítséget nyújtsunk sérült gyermeket/gyermekeket otthon nevelő családoknak azzal, hogy időlegesen átvállaljuk a gyermekek gondozását. Egy-két hétre tehermentesítjük a szülőket az egész évben, sőt egy életen át viselt gondozás terhétől. Amíg az állandó gondoskodást igénylő fiatalok velünk táboroznak, addig a szüleik kikapcsolódhatnak, pihenhetnek.
Tevékenységünkkel elő kívánjuk segíteni, hogy sérült fiatalok is egyre teljesebb életet élhessenek, és megtalálják a társadalomba való beilleszkedés lehetőségeit. A gyermekeknek a táborozás környezetváltozást, élményeket, hozzáértő foglalkoztatást jelent, valamint barátságokat, az összetartozás érzését és találkozási alkalmakat más sérültekkel és az őket segítő fiatalokkal. A sérült fiatalok a baráti, elfogadó légkörben megérzik önmaguk fontosságát, erősödik önbizalmuk, megtanulják elfogadni önmagukat és fogyatékosságukat, türelmesebbé válnak a környezetük iránt. Tisztábban látják jogaikat és személyes felelősségüket.
Tudatosan munkálkodunk azon, hogy diákok és felnőtt fiatalok alkalmassá váljanak sérült embertársaik elfogadására. A gondozásban és a kapcsolódó munkákban résztvevő fiatalok maguk is változnak, lélekben gazdagodnak, nyitott, toleráns, felelősségvállaló személyiséggé válnak. Meghatározó élmény lesz számukra a közösséghez való tartozás, a hátrányos helyzetűek közötti szolgálat. Többen itt kapnak életre szóló indíttatást, hivatást.
A nyaraltatást évente lelki és szakmai felkészítés előzi meg. A mintegy 150 önkéntes munkatárs: turnusvezetők, gondozók, lelkészek, és más segítők szabadságuk ideje alatt, ellenszolgáltatás nélkül tevékenykednek. Jönnek az ország távoli szegleteiből is, jönnek különböző felekezetekből, és jönnek keresők, hiszen a sörédi szolgálat mindenki számára nyitott, és az évek során egyre szélesebb körben vált ismertté. A keresztény szellemiségű táborokban igyekszünk vidám hangulatot teremteni és tartalmas programot nyújtani. A nyaralás során, a pihenésen és szórakozáson túl, a különböző foglalkozások és játékok a sérültek meglévő képességeinek erősítését, illetve a gyengébbek korrekcióját is szolgálják. A gondozottak, korlátaikat feledve, élményszerző kirándulásokon vesznek részt. Vendég együttesek zenei és néptánc bemutatói, kézműves foglalkozások és más meghívottak előadásai színesítik a táborozást. Ősszel pedig a nyaralók, családtagjaik és a gondozók közös hálaadás után, vidám, baráti találkozón elevenítik fel élményeiket.
1993-ban hoztuk létre Alapítványunkat, hogy megfelelő szervezeti és anyagi hátteret teremtsünk céljaink megvalósításához. A pályázatokból, intézmények és magánszemélyek adományaiból, valamint a személyi jövedelemadó felajánlott 1%-ából befolyt összegek, természetbeni juttatások lehetővé tették a nyaralóház részleges átépítését és bővítését, hogy alkalmas legyen mozgáskorlátozottak fogadására, valamint fedezik a fenntartás és a nyaraltatás költségeit. A táboroztatás feltételeinek javítása érdekében, valamint, hogy megfeleljünk a kor és a szakhatóságok által támasztott követelményeknek, elodázhatatlan az épület korszerű átépítése, sőt további helyszín bevonása. Alapítványunk törekszik az ehhez szükséges anyagi alapok megteremtésére, hiszen enélkül megszakadna az a segítő tevékenység, amit két évtizede folyamatosan, évről évre végzünk, és amire – tapasztalataink szerint – a továbbiakban is nagy igény mutatkozik.
Dr. Simonyi Gyula több évtizedes társadalmi tevékenységéért, amiben jelentős helyet foglal el a sörédi nyaraltatás, Székesfehérvár Megyei Jogú Város által alapított "Székesfehérvárért" kitüntetést, a város polgárai által adományozott "Nagykifli" díjat, valamint a Szegényeket Támogató Alapítvány székesfehérvári szervezete által odaítélt „Csengőszó” díjat kapott. Ugyancsak „Csengőszó” díjat adományoztak a nyaraltatásban hosszú évek óta áldozatos munkát végző tanárnőnek, Galambos Évának.
Az Alapítványt kilenctagú kuratórium irányítja, amelynek 1999 óta Deli József villamosmérnök az elnöke, aki szintén a kezdetektől vesz részt a nyaraltatásban. Az ő ambíciójának köszönhető az épület 90-es évek eleji átépítése, valamint oroszlánrészt vállalt az épület folyamatos üzemeltetéséből. Önkéntes munkásságát a város "Székesfehérvárért" díjjal ismerte el.
Azért, hogy további számos felejthetetlen élmény forrása legyen a tábor, az Alapítvány elkötelezett baráti közössége a Fogyatékosok Európai Évében is várja új munkatársak jelentkezését, és minden támogatást köszönettel fogad.
Teljes Élet Szociális Alapítvány
Közhasznú szervezet
Adószáma: 18483170-1-07
Számlaszáma: 10402908-29021998-00000000
Kereskedelmi és Hitelbank Rt., Székesfehérvár
Levelezési cím: Deli József, 8000 Székesfehérvár, Zichy liget 9. I. 4.
Telefon: 22-319 965
E-mail: [email protected]
Braila Mária
Geographical place: Fej?r county Groups, movements whom it is about: S?r?d
Date of creation or issue: 2004.
Place where created or issued: Szent István Városa, 2004 jan. Group, movement, tendency (wherefrom it comes from): S?r?d
|