BOCS.HU - Sustainable Civilisation       Send this in an email! 
magyar/hungarian [20131020] [report, website] Time to read: 15 minutes Katonaságmegtagadókról a Kádár-korszak politikai rendőrségének BM III/III. aktáiban (Peace, Human rights, Conscientious Objection, Christianity, Movement, Politics)
Az iratmegsemmisítések után megmaradtakból néhány morzsa.
Katonaságmegtagadókról a Kádár-korszak politikai rendőrségének BM III/III. aktáiban

Introduction:

Komplex állambiztonsági intézkedések a katonai szolgálatot megtagadó állampolgárok ellen. 1985-ben az ellenállás ilyen formája miatt 70 főt ítéltek el a katonai bíróságok.

NOIJ – összefoglaló jelentés, 1985.06.26. (124)

9.

- A „Varjak” fn. bizalmas nyomozás célszemélyei továbbra is a katonai szolgálat megtagadására ösztönzik a mozgalomhoz tartozó fiatalokat. Ennek hatására – lelkiismereti okokra hivatkozva – G. Krisztina budapesti és D. Z. Györgyné péceli lakos megtagadta a katonai nyilvántartásba vételt és a tartalékos katonakönyv átvételét.

- Máté Tóth András szegedi teológus – a csoport aktív tagja – olasz állampolgárokkal külföldre juttatta a női hadkötelezettségre vonatkozó Honvédelmi Törvény szövegét, végrehajtási utasítását, valamint az illegációhoz tartozó nők nyilvántartásba vételének és a tartalékos katonakönyv átvételének megtagadásáról a hadkiegészítő parancsnokságokon felvett jegyzőkönyvek másolatait és más ezzel kapcsolatos írásaikat, abból a célból, hogy nyugaton tiltakozó akciókat szervezzenek a magyar hatóságok eljárása ellen.

Az információ ellenőrzött.

Intézkedés:
- tájékoztatják a BM III/IV. Csoportfőnökséget;
- elősegítik a szolgálatmegtagadók törvényes felelősségre vonását;
- megkísérlik az ismeretlen olasz állampolgárok felderítését;
- ellenőrzik a jelzett okmányok külföldi felhasználásának jogi szabályozottságát.

(III/III)

----------

Az állambiztonság kiemelten foglalkozott a katonai szolgálatot különböző okokból megtagadó fiatalokkal. 1988 áprilisában ilyen ügyekben kiszabott ítéleteket miatt 185 fő töltötte szabadságvesztéses büntetését.
Az állampolgári engedetlenség e formájának terjedéséről a politikai vezetés naprakészen értesülhetett:

NOIJ – összefoglaló jelentés, 1987.04.28. (83)
(...)
2. A „Keszthelyi Zsolt Bizottság” f. hó 27-én – a tárgyalás napján – megkezdte egy „Tisztelt Polgártárs” megszólítású tiltakozó röpcédula terjesztését. A röpcédula – amely kiadói jelzése szerint a Demokrata 1987/4 sz. melléklete – azt állítja, hogy: „Magyarországon békés fiatalok ezreit ítélték hosszú börtönbüntetésre, mert megtagadták a fegyveres katonai szolgálatot”.
kat-fortepan_22400.jpg
A röpcédula az alábbi követeléseket tartalmazza:
-Magyarországon el kell törölni a kötelező katonai szolgálatot és a sorozást;
-amíg ez a távolabbi cél megvalósulhat, lehetővé kell tenni a szabadon választható békeszolgálatot; önkéntes betegápolókra és idősgondozókra nagyobb szükség van, mint egy alacsony színvonalú és túlméretezett hadsereg katonáinak amúgy is túl hosszú bezártságára.;
-ameddig a megfelelő új törvényi biztosítékok létrejönnek, addig amnesztiával szabadon kell bocsátani azokat, akiket a katonai szolgálat lelkiismeret okokból történt megtagadása miatt börtönbe vetettek, és le kell mondani pörök kezdeményezéséről.

A röpcédula aláírói: Keszthelyi Zsolt Bizottság, Bognár Sarolta, Holczer Tibor, Kiszely Károly, Nagy Jenő, Perlaki Tamás, Tamás Gáspár Miklós.

Az információ ellenőrzött.

Megjegyzés: eddig öt ilyen röpcédula került az ELTE BTK épületéből a szerv birtokába.

Intézkedés:
- megkísérlik akadályozni a terjesztést;
- az objektumok átvizsgálását és a szükséges szignalizációk elkészítését folyamatosan végzik.

(III/III)

Geographical place: Hungary

Historical period: 40 years of socialism

Persons whom it is about: Bul?nyi, Gy?rgy

Groups, movements whom it is about: Bokor movement

Language versions: