[20130624] [interj?, declaration] Nem csak humanitárius és emberi jogi kötelezettség, de mindannyiunknak közös elemi érdeke az évi százmilliónyi baleset-teherbeesés megelőzése. (Ecology, Family, Health, Human rights, Philosophy, Global Education, Third World, Justice, Environment protection, N?k egyenrang?s?ga, Population, Politics, Sex, Tudom?ny) Egyedüli magyarként Simonyi Gyula, a BOCS Civilizációtervezés Alapítvány elnöke vett részt május végén Kuala Lumpurban, Malajzia fővárosában az ENSZ Népesedési Program több ezer fős világkonferenciáján. Szívesen fogad meghívásokat vetítésre, beszámolóra.
|
Nem csak humanitárius és emberi jogi kötelezettség, de mindannyiunknak közös elemi érdeke az évi százmilliónyi baleset-teherbeesés megelőzése. Szívesen adok interjúkat, tartok beszámolókat, vetítéseket a témáról.
Egy lehetséges kiinduló diskurzus:
– Jól értem, hogy Magyarországról egyetlen kormányzati szerv, politikus, cég, intézet, média, nagy civil szervezet sem volt jelen?
– Sajnos így van, miközben számos ország miniszteriális és first lady szinten, parlamenti képviselõkkel és üzleti döntéshozókkal is képviseltette magát, de jelen volt a dán koronahercegnõ, valamint Melinda Gates is, aki férjével együtt ismét úgy a világ leggazdagabb embere, hogy a vagyonuk felét már jótékonysági célokra költötték. Hillary Clinton volt amerikai külügyminiszter videoüzenetben köszöntötte a világkonferenciát és büszkén említette, hogy a lánya is részt vesz a munkában.
– Mi lehet a magyar érdektelenség oka?
– Magyarországon és az új EU országok egész régiójában a közvélemény elképesztõen keveset tud a világ nagy részérõl. Csak a jómódúbb régiókra figyelünk, pedig a hétköznapi problémáink megoldását éppen az tenné lehetõvé, ha a legszegényebb országokban segítjük a fogamzásgátlás emberi jogát. Az évente nemzetközi fejlesztésre költött kb. 30 milliárd Ft-ból az utóbbi évtizedben nem jutott erre. Afrika látszólag messze van, de a sorsunkat döntõen meghatározza az ottani népességrobbanás.
– Ez elég szép summa egy eladósodott országnak...
– Ez a kötelezõ "jótékonykodás" a mi legelemibb érdekünk is. A párok szándéka ellenére foganó százmilliók ugyanis az az olcsó, s ma ráadásul már képzett munkaerõ, amiért elköltöznek tõlünk a munkahelyek.
– Mit tapasztalt a konferencián: nyerhet-e az ember a versenyfutásban a népességrobbanással?
– Az emberéválás evolúciójában ma zajlik az az ugrás, hogy megtanuljuk a nemzõ képességünkkel tudatosan, felelõsen bánni. Ha nem lenne válság és népességrobbanás, akkor is minden gyermeknek elemi joga, hogy kívánt gyermekként foganjon meg felkészült szülõkhöz. A Föld túlterheltsége azonban nem sok idõt hagy nekünk, ezért még sokkal gyorsabban kell megadni a történelem legnagyobb létszámú serdülõ generációjának a fogamzásgátlás jogát, tudását, eszközeit. Még mindig negyedmilliárd termékeny korú, kapcsolatban élõ nõ hiába szeretne kevesebb gyereket.
– Mi a legnagyobb akadálya a fogamzásgátlásnak?
– Vannak kártékony kulturális hagyományok, pl. a gyereklányok tömeges férjhezadása, akik így az iskolázásból is kimaradnak. Rá kell vennünk a döntéshozókat, hogy merjenek foglalkozni e kényesnek érzett témával.
Groups, movements whom it is about: BOCS Foundation
Author: Simonyi, Gyula Group, movement, tendency (wherefrom it comes from): Bocs Foundation
Target audience: decision makers, leaders
|