BOCS.HU - Sustainable Civilisation       Send this in an email! 
magyar/hungarian [20100411] [book, book advertisement, image] Time to read: several hours Igazán szeretne egy gyermek nálunk és most megfoganni? (Ecology, Peace, Family, Health, Human rights, Development education, Philosophy, Global Education, Third World, Justice, Environmental education, Environment protection, Economy, Movement, N?k egyenrang?s?ga, Population, Politics, Sex, Nature, Tudom?ny)
Szöveggyűjtemény globális tanuláshoz a nemzés költészetéről és az emberiség tragédiájáról. Kiváló családtervezési kompetencia neveléshez, ami kulcskompetencia az ifjúság sikeres életéhez, hiszen a legkockázatosabb időcsapda a véletlen nemzés.
Igazán szeretne egy gyermek nálunk és most megfoganni? / Does a child really wish to be conceived by us, and now?

A könyvrõl ismertetõ a Zöldirodalomban
olvasható a Védegylet oldalán is.

Victor András ismertetője a Magyar Környezeti Nevelési Egyesület Kör-hírlevelében:

A fenntartható életmód kulcsfogalma az ökológiai lábnyom. Amelynek két alap-száma a népesség és a fogyasztás. Az utóbbival sokan foglalkoznak, akikben már tudatosult a felelősségérzet a Földért. Az előbbivel sok-sok évtized óta nem merünk igazán szembenézni.
Sokak számára megbotránkoztató az a gondolat, hogy fékezni kellene az emberiség szaporodását, sőt: csökkenteni kellene a népességet. De talán azért megbotránkoztató, mert rögtön drasztikus, embertelen megoldások képei ugranak elő. Pedig „csak” arról van szó, hogy „az emberiséget mára végveszélybe sodorta az évi sok tízmillió, a párok szándéka ellenére történő foganás”, vagy ahogy John Lennon mondja: „Az emberek kilencven százaléka ezen a bolygón, különösen Nyugaton, egy üveg viszkiből fogant valamelyik szombat éjjel, nem a gyerekvállalás szándékával. Kilencven százalékunk baleset – nem ismerek senkit, aki tervezett volna gyereket.”
Vagyis a szerelem, a szeretkezés, a gyermeknevelés kultúrája mellett meg kellene tanulnunk a gyermeknemzés kultúráját. A nemzés tudatosságát.
Nehéz erről a kérdésről elfogulatlanul, bölcsen gondolkodni és beszélni, mert kényes téma. Kényessé teszik valláserkölcsi beidegződések, napjaink Magyarországán ellentmondásossá teszi a lakosság fogyása, nehéz összeegyeztetni a globális és lokális szempontokat, mégis: foglalkoznunk kell vele. A Föld – a földi élet – fenntarthatóságáért.
Ezekről a kérdésekről szól a könyv. Higgadtan, de határozottan. Nem tiltva, hanem tanítva. Mindenkinek ajánlom figyelmébe. A környezeti nevelés (fenntarthatóságra nevelés, globális nevelés stb.) „kötelező irodalma”.
Victor András

-------

Részlet az elõszóból:

Több évezredes kultúrája és könyvtárnyi irodalma van a gyermek nevelésnek (s újabban a terhességnek is), és hasonlóan a szexuális életnek (s újabban a fogamzásgátlás technikájának is). De a kettõ közti döntõ pillanat, a nemzés és annak elõzetes megfontolása, szinte teljesen hiányzik az emberi faj eszmélõdései közül. A szerelmi élet is és az utódgondozás is gyakran csodálatos emberi magasságokba emelkedett, de a nemzés tudatossága messze lemaradt ezekhez képest az emberré válás evolúciójában.

Számos nagy gondolkodó figyelmeztetései ellenére az emberiséget mára végveszélybe sodorta az évi sok tízmillió, a párok szándéka ellenére történõ foganás.

Szöveggyûjteményünk törekszik fölhívni a figyelmet a népesedési kérdés emberi jogi megközelítésének alapvetõ szerepére a nyomor, az emberi jogok semmibevétele, az erõszak és legfõképp Földünk, élõhelyünk leromlásának globális problémáiban.

Emellett a nemzés költészetébõl, a jövõ generációk iránti felelõsségen való eszmélõdésekbõl nyújt egy csokorra valót.

Kötetünk a nemzés humanizálását kívánja segíteni. Földi életterünk leromlik, civilizációnk lehanyatlik, ha a történelem legnagyobb létszámú, másfél milliárdos mai serdülõ és fiatal generációjának nem lesz joga, tudása, eszköze, kultúrája a következõ években elkerülni a párok szándéka ellenére bekövetkezõ nemzések további százmillióit.

Nem csak az ökológiai válság nem oldható meg a nemzés tudatossá és felelõssé tétele, a párok szándéka ellenére bekövetkezõ nemzések megelõzése nélkül, de a nyomor elleni küzdelem, a béke és az emberi jogok helyzete is kilátástalan e nélkül.

Hiánypótlóvá teszi kötetünket az, hogy Magyarországon a népesedési kérdésrõl általában a fogyás jut az emberek eszébe, s a globális gondolkodásmód, a tények és trendek, a globalizáció hatásai Magyarországra e téren szinte teljesen ismeretlenek.

Kötetünknek további aktualitást ad, hogy Magyarország ma már a szegény országokat segítõ adományozó országok közé tartozik. Noha az ENSZ-kívánalmat (miszerint az OECD országok a GDP-jük 7 ezrelékét fordítsák nemzetközi fejlesztésre) Magyarország csak lassan közelíti, kis ráfordítások is eredményezhetnek jelentõs hatást (mint a gyógyszer hatóanyaga, vagy mint a hormonok), ha megfelelõen használják fel.

A kötet egyik célja a döntéshozókat és a közvéleményt ráébreszteni, hogy a reproduktív egészség és jog programok a szolidalitás legelõrelátóbb és leghatékonyabb tettei a nemzetközi fejlesztésben.

„A Millenniumi Fejlesztési Célok és különösen a nyomor és éhezés megszüntetése nem érhetõk el, ha nem célozzuk meg nyíltan a népesedés és reproduktív egészség kérdéseit.”
Kofi Annan, ENSZ ex-fõtitkár

„A családtervezés nagyobb jótétemény, több embernek és kevesebb költséggel, mint bármely egyéb technológia, ami az emberiség rendelkezésére áll.”
James Grant, UNICEF

„Napjaink legnyomasztóbb kérdései a mértéktelen népszaporulathoz kapcsolódnak … Minden negyedik ember sorsa, hogy éhezve, tudatlanságban, betegen, fölöslegesen tengesse napjait. Havonta újabb milliók szorulnak a társadalom peremére.”
Aurelio Peccei, Római klub, 1981

Alice Csodaországban versenyt fut a Vörös Királynõvel, és amikor már teljesen kifogynak a szuszból, Alice megdöbbenve veszi észre, hogy még mindig ugyanazon a helyen vannak.
– Nálunk azért, ha elég sokáig és elég gyorsan fut, általában eljut valahova az ember!
– Milyen lassú ország! – válaszolta a Királynõ. – Itt, látod, úgy van, hogy nagyon gyorsnak kell lenned ahhoz, hogy legalább ott maradhass, ahol voltál.
Aldous Huxley, a Szép új világ szerzõje, egy 1959-es, Népességrobbanás címû kaliforniai egyetemi elõadásában használta ezt a meserészletet annak szemléltetésére, hogy a népességrobbanás minden tudományos, technikai, gazdasági, politikai, környezet- és természetvédelmi, fejlesztési, segély, béke stb. erõfeszítésünket elnyeli. „E kis történet tragikus helyzetünk vígjátéki parabolája. Egyre több munkánkba és energiánkba kerül, hogy egyáltalán ott legyünk, ahol voltunk – holott tulajdonképpen nemkívánatos helyzetben vagyunk.”

-----------------------

fórum a greenfo.hu -n

Author: Simonyi, Gyula

Group, movement, tendency (wherefrom it comes from): Bocs Foundation

Age-group: adults, young people, middle aged, teenagers

Target audience: decision makers, leaders, media people, artists, movement volunteers, teachers, trainers, buyers, religious people

Possible usage (method, occasion): meditation, adult education, school education, training, group meeting

Copyright: all rights reserved

ISBN/ISSN: 9789630641548

Send this picture as an e-card

Igazán szeretne egy gyermek nálunk és most megfoganni? Kapható a BOCS szöveggyűjteménye, képes albuma a nemzés költészetéről és az emberiség ökológiai tragédiájáról. A globalizáció kihívásaira felkészüléshez, családtervezési kompetencia neveléshez alapvető, hiánypótló olvasókönyv.

Igazán szeretne egy gyermek nálunk és most megfoganni? Kapható a BOCS szöveggyűjteménye, képes albuma a nemzés költészetéről és az emberiség ökológiai tragédiájáról. A globalizáció kihívásaira felkészüléshez, családtervezési kompetencia neveléshez alapvető, hiánypótló olvasókönyv.