BOCS.HU Document       Send this in an email! Printable version
magyar/hungarian [20050322] [leaflet] Time to read: 15 minutes Forum Syd (Development education, Global Education, Third World, Movement, Politics)
A svéd ngdo platform, a Forum Syd bemutatása
Forum Syd

Svédország területe közel ötszöröse Magyarországénak, lakossága 9 millió, egy főre jutó GDP-je vásárlóerőparitást figyelembe véve 26.800 dollár (Magyarországé 13.900 dollár).
Egy svéd korona jelenleg kb. 27 forintot ér.


Forum Syd

Saját szórólapján a FS nyolc pontban jellemzi magát
- Kooperáció a globális kérdésekben a FS közel kétszáz tagszervezete közt, melyek skálája a többszáz millió koronás éves költségvetésű nagyoktól a néhány elkötelezett ember önkéntes munkájával működő kicsikig terjed.
- Élénk civil társadalmi élet találkozó helye, ahol a globális igazságosság iránt érdeklődők eszmét cserélnek.
- Szervezett együttműködés és tapasztalatcsere a szervezetek és hálózatok között.
- Sida támogatások közvetítése tanácsadással és módszertani segítéssel, beleértve a szervezetfejlesztő és az otthoni ismeretterjesztés projekteket is.
- FS tagszervezetek közös projektjei a FS helyi irodái és személyzete segítségével a köv. országokban: Kambodzsa, Tanzánia, Zambia, Nicaragua, Guatemala. Kelet-európai országokban (Balti államok, Nyugat-Oroszország, Ukrajna, Belarusszia, Moldávia és Dél-Kaukázus) a FS helyi ngo-központokkal működik együtt.
- A közvélemény formálása és a döntéshozók befolyásolása (különösen a kereskedelem, befektetés és adósságelengedés kérdéseiben), hogy a globális gazdaságpolitika egy igazságos és fenntartható globális fejlődést szolgáljon. Ezért a FS figyelemmel kíséri többek közt a Világban, a Valutaalap, a Világkereskedelmi Szervezet és az ENSZ tevékenységét.
- Kapcsolatteremtés és információnyújtás, különösen tennivágyó fiatalok és érdeklődő újságírók számára.
- Szolgáltatás és érdekképviselet. Például a FS segít dolgozók keresésében és nyilvántartásában, a más országokban lévő FS irodák pedig segítik a tagszervezetek ottani projektjeit. Tagszervezeteit összefogva igyekszik jobb feltételeket teremteni a fejlesztési munkához.
A FS munkáját legnagyobbrészt a Sida finanszírozza.


A 2003-as évet bemutató füzet

A FS az együttműködés platformja a svéd NGDO-knak, része a nemzetközi mozgalomnak, találkozási pont a NEFE elkötelezettségű embereknek. Igazságos és fenntartható világot szeretnénk és a civil társadalom ebben döntő szerepet játszik.

A FS 2003 májusi éves találkozóján nyolc évre szóló, három részes stratégiát fogadott el
1. A tanulás, a hozzáértés és módszertan fejlesztése a civil társadalomban.
2. Erősíteni a közvélemény formálását és tanácsadást a globális fejlesztési munkában a civil társadalom által.
3. Erősíteni a civil társadalom fejlesztési együttműködés hosszútávú hatásait a különböző fejlesztési erőfeszítések együttműködésével és koordinálásával.

A FS küldetése: az együttműködés platformja a svéd ngdo-k számára
- Cél:
Igazságos és fenntartható globális fejlődés, amely minden ember egyenlő értékén, az ésszerű életfeltételekhez való jogon és a föld természeti erőforrásainak fenntartható használatán alapul.
- Módszer:
FS támogatja az együttműködést és a tapasztalatcserét a Dél, Észak, Kelet és Nyugat népi mozgalmai közt, ami hozzájárul az igazságos és fenntartható fejlődéshez szerte a világon. Munkáját az ideológiai koncepciók és a módszerek sokfélesége jellemzi.
- Szerep:
A FS platformot jelent a tagszervezetei számára és biztosítja a közös aktivitást az általuk fontosnak ítélt területeken.

2003-ban a következő tíz szervezet kapta a legtöbb pénzt a FS-től (millió SEK)
Vi Agroforestry Programme 13,75
WWF 12,743
IOGT-NTO International institute 9,167
The Swedish Committee for Afghanistan 7
Swallows – Latin America Section 5,185
Future Earth 3,646
Friends of the Earth Sweden 3,578
Pan Asia Cooperation Society 3,488
The Swedish Gambian Groups 3,323
Swallows – India-Bangladesh section 3,287
Összesen 65,167 – ami a FS-ön keresztül kiosztott pénz 55 %-a volt.

A FS szerepei
- Találkozási pont: találkozók, tanfolyamok, tapasztalatcserék.
- A közvélemény formálása: különösen a globális igazságosság kérdéseiben hatalmat gyakorlók befolyásolására.
- Sida (Swedish International Development Cooperation Agency) támogatások szétosztása, továbbá tanácsadás a svéd ngdo-knak, valamint információszolgáltatás globális kérdésekről Svédországban.
- Fejlesztési együttműködés: tagszervezetek közös projektjei, pl. FS helyi irodák és munkatársak vannak a köv. országokban: Honduras, Guatemala, Cambodia, Nicaragua, Tanzania és Zambia.
- Szolgáltatás és koordináció: pl. munkatársak toborzásában és adminisztrálásában, és regionális irodáival.
- Érdekvédelem: képviseli tagszervezeteit hatóságok előtt az ngo támogatások ügyeiben és a hatóságok az FS-hez fordulnak politikai véleményért.

A FS aktivitása számokban 2003-ban:
- 1818 résztvevője volt a képzéseknek,
- 188 ezer látogatója a FS websitenak,
- 17 millió potenciális olvasóhoz jutottak el a FS-öt említő cikkek,
- 168 tagszervezete van,
- 252 szervezet által kivitelezett 394 projektre, amelyek kétharmada szervezetfejlesztést is tartalmazott,
- 60 tanácsadó találkozót tartottak a FS adminisztrátorok olyan svéd szervezeteknek, amelyek globális témákban információnyújtásra és tanácsadásra kértek pénzügyi támogatást,
- 2 nikaraguai tréner járt tapasztalatcserén Svédországban,
- 17 szervezet analízisét és erősítését támogatta a FS Ukrainában, Oroszországban és Belaruszban.

170 millió SEK volt a működési költsége (2002-ben 172 millió, 2001-ben 166 millió),
amelyből csak 21 millió volt a svédországi működés, a többi a távoli irodák: 18 millió Kelet-Eu, 39 millió Ázsia, 41 millió Latin-Amerika, 51 millió Afrika.

Ezen felül 120 milliót osztott ki a FS a tagszervezetei felé. Segíti a támogatott projekteket és azok utánkövetését tanácsadással, tapasztalatcserékkel. A FS maga pályázik a Sida-hoz projekt-nyalábokra. 2003-ban két ilyen volt: a Viktória tó körüli civil társadalom erősítése és a tanzániai svéd követséggel való együttműködés a HIV megelőzésben. Ezekben számos FS tagszervezet és azok helyi partnerei vettek részt.
A támogatások megoszlása: ifjúsági alap félmillió, ismeretterjesztés Svédországban 9 millió, Kelet-Eu 12 millió, Latin-Amerika 29 millió, Ázsia 31 millió, Afrika 38 millió.
Például a Svédországban élő 20 ezer szomáliai közül sokan alkotnak szomáliai projekteket végző ngdo-kat. 2003-ban kilenc szemináriumon kétszázat képzett közülük a FS.

Eredmények:
- Maud Johansson, a politikai osztály vezetője 44 svéd újságcikkben jelent meg.
- A Kambodzsában demokráciával és emberi jogokkal foglalkozó szervezetek támogatása a júliusi választásokat szabadabbá, igazságosabbá és erőszakmentesebbé tette.
- Az Ukrajnában tartott kapcsolatteremtő találkozó hatására nyolc pályázatot adtak be közös svéd-ukrán projektekre.
- Egy fejlesztési munkatárs egy zimbabwei nővel közösen képes gyermekkönyveket készített, amelyek Harare éves könyvvásárán a legnagyobb érdeklődést váltották ki.
- Kaliningrad (Oroszország) kilenc iskolájában környezetvédelmi bizottságokat indítottak svéd-orosz együttműködés keretében.
- A Nicaraguában a nemek egyenlőségén dolgozó szervezetek támogatása növelte a nők részvételét a politikai, társadalmi és gazdasági döntéshozásban.
- A FS egy fejlesztési dolgozóval segítette a demokratizálódást Nicaraguában.

Erősíteni a civil társadalom tanulását, hozzáértését és módszertanát
- Szervezetfejlesztő kurzusok nem csak a svédeknek, hanem a keleti és déli partnereknek is: küldetés, eszmék és értékek, ezzel összehangolt működés, rugalmasság.
- A FS-höz benyújtott pályázatokhoz SWOT analízist kell csatolni legalább a partner szervezetekről.
- A FS déli országokban lévő helyi irodáiban szervezetfejlesztők is dolgoznak, és segítenek a projektek tervezésében, az eredmények felmérésében is.
- A FS módszertani központ is, pl. 2003-ban külön gender hálózatot kezdeményezett svéd ngdo-kból.
- A FS tanuló szervezet, rendszeresen mérik, értékelik és analizálják a különféle projektek eredményeit és a következtetéseket fölhasználják az új projektek tervezésében.
- Nagy hangsúlyt fektetnek a partnerszervezetek kapacitásának és hozzáértésének növelésére.

A tagcsoportok száma növekszik:
2001: 150 (1 tagszervezet kilépett)
2002: 160 (3 kilépett, 6-ot kizártak tagdíj nem fizetése miatt)
2003: 168 (2 kilépett)
2004: 196 (1 kilépett)

A fő döntéshozó testület az éves közgyűlés, ahol minden tagszervezetnek 1 szavazata van. Ez választja a vezetőséget és az elnököt. Önmagán belül a vezetőség választ egy munkabizottságot, valamint 5 bizottságot a projekt (külön Afrika, Kelet-Eu, és Latin-Amerika/Ázsia), az ismeretterjesztés és az ifjúság támogatásokra. Ezek döntési javaslatokat terjesztenek a vezetőség elé.

Az éves közgyűlés dönt a működési tervről és a költségvetésről. A részletekről a vezetőség dönt.

Az iroda Stockholmban van, helyi irodák pedig Kambodzsában, Nicaraguában, Tanzániában és Zambiában. Ezek vezetőit két évre szerződteti a FS Svédországban, az alkalmazottakat pedig helyben veszik föl.

A stockholmi irodában 2001-ben 46-an, 2003-ban 51-en dolgoztak, a helyi irodákban 2001-ben 35-en, 2003-ban 29-en, ezenfelül volt 49 ill. 45 fejlesztő, akik konkrét programokhoz tartoznak és világos eredményeket kell elérniük. Összesen 2001-ben 130, 2003-ban 125 dolgozója volt a FS-nek. A stábot a főtitkár irányítja.

A 2001-ben elfogadott FS politika alapelvei: emberi jogok / demokrácia, nemek egyenlősége és emberi egyenlőség, valamint a környezeti / hosszútávú fenntarthatóság. A működési tervek kétévesek. Az aktivitás területeire részletes policy készül. A 2003-as éves találkozón a FS egy nyolc évre szóló stratégiát fogadott el (ld. az ismertetés elején).

Simonyi Gyula

Geographical place: Skandin?via

Date of creation or issue: 2005. 03. 17.

Author: Simonyi, Gyula

Group, movement, tendency (wherefrom it comes from): Bocs Foundation