BOCS.HU Document       Send this in an email! Printable version
magyar/hungarian [20031106] [one screener, film, tv program] Time to read: 5 minutes Van remény! Van remény? (Film a lakhatatlan és lakható(?) világról) (Ecology, Development education, Third World, Environmental education, Environment protection, Population, Nature)
A National Geographic Channel természetrajz oktató filmsorozata, nagy ökológiai tanulságokkal.
Van remény! Van remény? (Film a lakhatatlan és lakható(?) világról)

Introduction: Van remény! Van remény?
Film a lakhatatlan és lakható(?) világról

2003. november 6. 4:59
MNO
Lőcsei Gabriella

Nick Middleton pontosan úgy néz ki, ahogyan az ember egy oxfordi geográfus professzort elképzel magában. Vastag szemüveg, hízásra hajlamos termet, esetlen mozgás és gyanakvó tekintet a világ minden olyan jelenségének irányában, ami messzire esik az összkomfortos városi életformától, ez Nick Middleton.

Ennek ellenére mégis vakmerő vállalkozásokba bocsátkozik ez a negyvenegynéhány éves férfiú. 2001-ben a Föld szélsőséges éghajlatú vidékeit járta be, sorozatát, amelynek a címe is ez: Szélsőséges éghajlatok, folyamatosan vetíti a National Geographic Channel. Aztán a világ legeldugottabb és legbarátságtalanabb pontjaira utazott, jégsivatagokat, homoksivatagokat, dzsungel-mélyeket és mocsarakat "lakott be", hogy kiderítse, ha tönkreteszi az emberiség a lakható világot (ő már csak tudja, mekkora az esélye rá, több mint hatvan országon utazott végig eddig, a természettudós, a környezetvédő értő tekintetével mérve fel, mekkora a baj).

Új sorozatában, amelynek vetítését e napokban kezdi el a National Geographic, azt állítja, hogy Földünkön még hatalmas kiterjedésű, ember által nem háborgatott területek vannak, ezeken az ember állandó jellegggel ma még képtelen megélni, de, ha úgy hozza a szükség… Rövid időre maga Nick Middleton is kipróbálja ezt, Grönlandon a dermesztő hideggel dacol, jeges vízben tanul meg kajakozni (oktatója sudár viking szépség, három hónapos terhes, amikor szemléltető oktatást tart a kajakos bucskázásból), nekivág a Szaharának, homokviharban küszködik, krokodilokkal néz "farkasszemet", tevegel és gyalogol, aztán azt mondja, van remény, igen. Ha képes az ember az új ismeretek befogadására, ha fantasztikus lelkierővel rendelkezik és óriási alkalmazkodóképességgel vértezi fel magát. És, ha elégedett azzal az élettel, amelyet ily módon a jégen és a homoksivatagban, az esőerdők közepén és a pápuaföldi mocsarakban teremt magának. Mert, akik ma ott élnek, és az oxfordi professzor kirándulásait, hol elnéző, hol kaján mosoly kíséretében segítik, kivétel nélkül mind elégedett emberek.

Nagy lecke ez, lássuk be, hosszú távon talán még dr. Middleton sem tudná kitanulni. S ha kitanulnánk is, ott van még a nagy talány, vajon, ha belakná az ember Földünknek azokat a (szélsőséges) élethelyeit, amelyeket eddig még állandó jelleggel, tömegesen nem abajgatott, nem tenné ugyanúgy tönkre, mint az évezredek óta benépesítetteket? Erről nem esik szó a National Geographic Channel új műsorában, amelynek nem csupán a szép felvételei, érdekes ismeretei hatnak újdonságként, de az is, hogy a Szélsőséges élőhelyek című sorozattal indul útjára az adó oktatási filmadatbázis-programja.

A program célja a magyarországi természetrajz-oktatás segítése, tanórákon és tanórákon kívül egyaránt. Az adatbázisba felvett filmek listáját gyakorló pedagógusok állították össze, a hozzájuk társított tájékoztatókat és a részletes feladattárt a www.nationalgeographic.hu/tv vagy a www.nationalgeographic.hu/tv/education címen lehet megtekinteni és letölteni, szabadon. A felnövekvők nemzedékei tehát még időben elkezdhetik a tájékozódást, hol és hogyan élhetnek azután, ha felelőtlen és bolond őseik végképp lehetetlenné tették számukra a ma még lakható világban való életet.

Target audience: decision makers, leaders, media people, movement volunteers, teachers, trainers

Possible usage (method, occasion): film club, school education