BOCS.HU Document       Send this in an email! Printable version
magyar/hungarian [20130725] [interj?] Time to read: 15 minutes Te miért nem szülsz harmadik gyereket? (Family, Health, Human rights, N?k egyenrang?s?ga, Population, Politics)
Ha nem lesz nyugdíj, az nem a kevés magyar gyerekszületés miatt lesz, hanem azért, mert nem biztosítottuk a szegény nők százmillióinak a fogamzásgátlás emberi jogát! -- Az alábbi interjúból két rövid rész jelent meg a link mögötti cikkben.
Te miért nem szülsz harmadik gyereket?

Introduction:
Simonyi Gyula közgazdász, ökológus, a globalizáció kihívásaira felkészítõ BOCS Civilizációtervezés Alapítvány elnöke volt az egyetlen magyar résztvevõje az ENSZ Népesedés Program májusi malájziai világkonferenciájának. Õt kérdezzük a népességfogyás következményeirõl:


- A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint az utóbbi 22 év alatt hazánkban 737 000 fõvel csökkent a népesség. Mi történik akkor, ha folytatódik a trend, hogy kevés gyerek születik?


- A BOCS mottója: Képzelj el egy világot, ahol csakis szerelmes és felkészült párok nemzenek gyermeket tudatos, felelõs döntéssel, szeretetteli otthonba! Milyen csodálatos lenne, ha minden gyermek vágyott lenne, felkészült és stabil kapcsolatban élõ szülõk által meleg otthonba várt áldás lenne!

Kinek van joga kevésnek minõsíteni az így foganó gyermekek létszámát és erõltetni, hogy legyenek a párok szándéka ellenére fogant, alultáplált, beteges, iskolázatlan, s fõleg a szülõknek csak terhére lévõ, nem szeretett gyerekek is? Nem lehet, hogy maguk az emberek a gyermekeik számáról jobb döntéseket tudnak hozni, mint az õket sürgetõ, magukat a Teremtõ helyébe képzelõ vallási és politikai bürokraták? Akik tudatlanságban akarják tartani a serdülõket a szexualitásról és ellenzik a fogamzásgátlás ingyenességét, valójában a szerencsétlen sorsú gyerekek számát akarják szaporítani, ami senkinek, a nemzetnek se jó.

S ki gondol a jövendõ generációk jogaira, az eljövendõ gyerekek szempontjaira? Gyereket nem vállalni kell, hanem kiérdemelni! Egyetlen gyermeklélek sem akarja, hogy "végre vállalja valaki". Ellenkezõleg, boldogan halogatnák a megfoganásukat, jönnének késõbb, egy már kevésbé zsõfolt és túlterhelt Földre, felkészültebb, stabilabb kapcsolatban élõ szülõkhöz.

A két világháború közt, majd egészen a hetvenes évekig a mai fogyásnál kétszer nagyobb sebességgel nõtt a magyar létszám. Ezt bezzeg nem sokallta a népesedési-fegyverkezési-gazdasági versengés hatalmi logikája, amit Babits így ír le: "Háború volt, most kell ölelni, testet a testtel elkeverni, hogy aztán legyen mit újra ölni ..."

Miért lenne baj a fogyás az utóbbi évszázadok óriási európai népességrobbanása után? Európa ma két és félszeresen túlterheli a területe eltartóképességét. Jelentkezzen, aki szeretné az életszínvonalát egyharmadára csökkenteni annak érdekében, hogy ne kelljen népességszámban fogyni!

A természet erõi határozzák meg a sorsunkat, csak alkalmazkodhatunk hozzájuk. Az utóbbi évtizedekben azok a sikeres nemzetek a szegény világban is, ahol a termékenység lecsökkent. Európa 17 leggazdagabb országából 15 kisebb népességû nálunk.


- Milyen társadalmi változások lehetnek, pl. hogy nem lesz már nyugdíja a mostani 30-40-es korosztálynak, stb?


- Ha nem lesz nyugdíj, az nem a kevés magyar gyerekszületés miatt lesz, hanem azért, mert nem biztosítottuk a szegény nõk százmillióinak a fogamzásgátlás emberi jogát! Az ENSZ már 1968-ban az emberi jogok közé sorolta a fogamzásgátlást. Miért a jómódúak kiváltsága máig is?

Ha kevés itt a gyermek, hogyan lehetséges hogy annak a kevésnek sincs munkája? A több gyerek nem több nyugdíjjárulék-fizetõt, hanem több munkanélkülit jelent a sok évtizedes mulasztásunk miatt: azért, mert nem segítjük a szegény nõk százmillióit, hogy ne essenek teherbe, amikor nem akarnak. Az évi százmilliónyi baleset-teherbeesés miatt van olyan iszonyú túlkínálat fiatal munkaerõbõl, ami mérhetetlenül olcsóvá teszi az embert. Ezért mennek el a munkahelyeink oda, ahol százmilliók könyörögnek a gyárkapuk elõtt, hogy valaki zsákmányolja már ki õket. Ezért kell egyre többet dolgoznunk egyre kevesebbért, ha versenyképesek akarunk maradni a globalizálódott munkaerõpiacon.

Az ökológiai és demográfiai tényeket és trendeket már az általános iskolában tanítani kellene, például a demográfiai átmenet öt fázisát, amely egy alacsony létszámon vezet a természettel való harmóniához. Ez talán csökkentené az irracionális és szûklátókörû aggódást a saját nyugdíjért, ami miatt az emberek nem ismerik fel saját egyéni és nemzeti érdekeiket. A magyar családok, munkahelyek és nyugdíj védelmének leghatékonyabb módja a fogamzásgátlás emberi jogának segítése szerte a világban, de ezzel nem hajlandó az ország foglalkozni. A szegény országok kötelezõ segítését nagyrészt elblicceljük, s az erre mégiscsak költött évi 30 milliárd forintból pedig egy ezreléket se adunk fogamzásgátlásra.

Magyarországról egyetlen kormányzati szerv, politikus, cég, intézet, média, nagy civil szervezet sem volt jelen május végén az ENSZ Népesedési Programjának világkonferenciáján Malájziában, miközben számos ország miniszteriális és first lady szinten, parlamenti képviselõkkel és üzleti döntéshozókkal is képviseltette magát, jelen volt a dán koronahercegnõ, valamint Melinda Gates is. Hillary Clinton volt amerikai külügyminiszter videoüzenetben köszöntötte a világkonferenciát és büszkén említette, hogy a lánya is részt vesz a munkában.


- Mi lehet az oka annak hogy egyre kevesebb a nagy család, három vagy annál több gyermekkel?


- Egy minõségi civilizációba lépünk át a növekedés-mániás mennyiségi civilizációból. Erre a szép fejlõdésre mellesleg a Föld túlzsúfoltsága, túlterheltsége is rákényszeríti az emberiséget. A lányok számára is a minõségi élet egyre sokfélébb lehetõséget nyújt, tovább tanulnak, élvezik a párkapcsolatot, életpályájukat, a társasági életet, s azt vallják: Éld az életed, mielõtt egy újabbat indítasz! A sokgyerekes család néha csodálatosra sikerül, de ez kevesek életútja, mint a sakkvilágbajnoki cím is.

Senkinek nem kell "vállalnia" több gyereket, mint amennyit saját vágyai és lehetõségei, harmónikus élete hoz. Egyáltalán nem baj, ha kevés a sokgyerekes család. Az erõltetett sokgyerekesség szörnyû helyzeteket okozhat. Mindenkinek a maga sajátos életútja csodáját kell kibontania. Miért kellene túlterhelni az ifjúkort annak érdekében, hogy legyen aki segít idõs korban kicsit több ideig kínlódni? Biztos hogy a saját vérszerinti gyerekeink gondoskodására annyival jobban számíthatunk, mint a társadaloméra?

Az emberréválás evolúciója ma is zajlik, s korunk legfontosabb, nagyszerû lépése, hogy az emberi faj megtanul tudatosan, felelõsen bánni a nemzõ képességével. Azaz lassan megtanulja megelõzni a baleset-teherbeeséseket, mint ahogyan megtanulta megelõzni pl. a járványokat védõoltásokkal. Sajnos még ma is a világon a teherbeesések több mint harmada a pár szándéka ellenére történik. Amilyen lassúak vagyunk a történelem mai, legnagyobb létszámú serdülõ generációját ellátni a fogamzásgátlás tudásával és eszközeivel, annyi szenvedést és pusztulást hagyunk a természet durva erõire, az éhínségre, járványokra és háborúkra az emberiség létszámának harmonikus szintre csökkenése folyamatában.

Elkészítettük a magyar feliratozását David Attenborough: Hány embert bír el a Föld? c. filmjének, lehet hívni minket, hogy vetítsük elõadással. Elmondja, hogy amikor õ született, még kevesebb mint kettõ milliárd ember élt a Földön, ma pedig a hétmilliárdon is túl száguld évi 80 millióval fölfelé a létszám. A BOCS arra tanít, hogy büszkén arra, hogy a világon elsõként Magyarországon van parlamenti ombudsmanja a jövõ generációknak, meg kell tanulnunk nem úgy kérdezni, hogy "akarunk-e gyereket", hanem így: Igazán szeretne egy gyermek hozzánk és most megfoganni?

Author: Simonyi, Gyula