BOCS.HU Dokumentum       Elküldöm e-mail-ben! Nyomtatható verzió
magyar [20100416] [k?nyvaj?nl?] Olvasási ido: f?l ?ra Diákjogi Tudor (Emberi jogok)
Egyszerű, közérthető, a napi élethelyzeteket bemutató, diákjogi konfliktusokat tárgyaló elektronikus kiadvány
Diákjogi Tudor

Annotáció: 2007-ben az Országos Diákparlament ajánlása alapján az Oktatási és Kulturális Minisztérium olyan egyszerű, közérthető, a napi élethelyzeteket bemutató, diákjogi konfliktusokat tárgyaló elektronikus kiadvány elkészítésére kérte fel a Diákjogi Szektort, amely a 2010-es Országos Diákparlament témáihoz is illeszkedik, ugyanakkor önálló, ismeretbővítő szakmai anyagként is használható bárki számára a közoktatásban.

A kiadvány fő célja a hatályos tanügyi jogszabályok magyarázata, értelmezése volt a fiatal diákok számára. Ugyanakkor a Diákjogi Tudor a pedagógusoknak és a szülőknek is szól, így tartalma és lényege közvetve sok millió embernek szól.

Az ismeretterjesztő kiadvány összesen 33 gyakori iskolai, kollégiumi konfliktust tárgyal a jog szemszögéből, bemutatva azt, hogy mit szabad és mit tilos az adott jogszabály alapján a dáknak, a szülőnek, vagy éppen az iskolának tennie.

A kiadvány elérhető az alábbi linken:
http://www.okm.gov.hu/letolt/kozokt/diakjogi_tudor_100413.pdf

A kiadványban például helyet kapott az osztálypénz kérdése, az orvosi igazolások problémái, a mobiltelefonok bevitele, a verekedések jogkövetkezményei, a fegyelmi ügyek, az öltözködés dilemmái és az adatvédelmi kérdések, mint leginkább égető és konfliktus tárgyát jelentő iskolai ügyek.

Ugyanakkor a kiadvány tárgyalja az esélyegyenlőség, a hátrányos megkülönböztetés, a szabad iskolaválasztás és a megfelelő tanuláshoz való jog, mint elvontabb fogalmak jelentését, jelentőségét is, hiszen ezekből levezetve is számos vita, konfliktus alakul ki a nevelési-oktatási intézményekben.

A kiadvány alkotói mindvégig szem előtt tartották azt az elvet, hogy a jogok mellett a joggal való visszaélést, illetve a kötelességek megszegését is az olvasók elé kell tárni a szakanyagban, rámutatva felelősségükre és annak következményeire. Ahogy az előszóban is utalnak rá az alkotók, kiegyensúlyozott, a jogokat és a kötelességeket is egyaránt bemutató termék készült.

A kiadványt három neves szakértő lektorálta, továbbá az OKM apparátusa ellenőrizte szövegszerűleg, hogy félreérthető megfogalmazás, vagy rossz példa semmiképpen ne maradhasson a szövegben. Az egyes témákat pontos jogszabályi hivatkozás zárja, egyúttal utaló grafikák teszik könnyebben feldolgozhatóvá. A kiadvány végén további honlapok linkjei találhatók, ahová az olvasó konkrét kérdésével, problémájával fordulhat segítségért.

A kiadvány elektronikus formában, PDF anyagként bárki számára elérhető, letölthető az Oktatási és Kulturális Minisztérium Honlapján.
Nem üzleti célú felhasználása, továbbítása, sokszorosítása tehát bárkinek megengedett. Sőt az alkotók kifejezetten örülnének, ha a kiadvány a közoktatás valamennyi szereplőjéhez eljutna és segítené mindennapjaikat, hiszen eredeti célját akkor fogja elérni, ha a tanulók, pedagógusok, intézményvezetők a napi életben is használni tudják!

Mire való (módszer, alkalom): iskolai oktat?s

Nyelvi változatok: