BOCS.HU Document       Send this in an email! Printable version
English [20100106] [open letter] Time to read: 15 minutes Christmas Letter from Cedric Prakash, 2009 (Development education)
Az 1977 óta folyó indiai iskolatámogatásunk rendszeres karácsonyi levele
Karácsony levél Cedric Prakashtól, 2009 / Christmas Letter from Cedric Prakash, 2009

Introduction: Kedves ...,
2009. november 26-án 60 éves az indiai alkotmány. Benne négy, egymással szoros összefüggésben álló érték szerepel: Igazságosság, Szabadság, Egyenlőség, Testvériség. Ezen a Karácsonyon ezekről az értékekről szeretnék írni nektek.

IGAZSÁGOSSÁG. Minden civil társadalomban központban kellene állnia. De sajnos az emberek nagy része számára csak távoli álom. Egyedül csak Gujarat államban hivatalosan 1,4 millió gyermekmunkásról tudunk (a valós számuk pedig ennek biztosan többszöröse). Gyermekek milliói nem részesülnek elemi oktatásban és alapvető egészségügyi ellátásban, sőt tiszta ivóvízhez sem jutnak. Gyermekeink többsége számára az ENSZ Gyermekek Jogairól szóló Egyezménye (ami novemberben húsz éves lett!) még messze nem valósult meg.

SZABADSÁG. Ez a Szellem – az élet nélkülözhetetlen része, a növekedés alapfeltétele. A korlátozások nélküli szabadságnak alapvetőnek kellene lennie. Hisszük, hogy a minőségi oktatás ennek a szabadságnak a megalapozásához járul hozzá. Ezért összpontosít az ESP sok éve társadalmunk szegény és peremre szorított rétegének gyermekeire, ezrek oktatására.

EGYENLŐSÉG. A Lélek egy másik dimenzió, amit az ESP fejleszteni akar. Emlékeztet arra, hogy minden ember, legyen bár férfi vagy nő, Isten képére és hasonlatosságára teremtetett. Társadalmunk egyes rétegei megbocsáthatatlanul régóta a kiszolgáltatott-kitaszított részt képviselik, akik csak adományokból tengődnek. Igyekezetünk mindenkor arra irányult, hogy egyenlőbb társadalmat munkáljunk, melyben a gyerekek kezdettől fogva megtanulják becsülni egymást, már csak önmagában azért is, mert a másik is emberi lény.

TESTVÉRISÉG. Ez a Személyiség - minden ember és nép fejlődésének záloga. A közösség érdekében kivétel nélkül mindannyiunknak alkalmazkodnunk kell egymáshoz és a körülményekhez. A világ vezetői hamarosan Koppenhágában találkoznak, hogy a klímaváltozásról tárgyaljanak. De semmi nem fog változni, ha nem értjük meg a saját, személyes felelősségünket abban, hogy mi történik bolygónkon. Együttműködés, és nem verseny: ez a mostani óra feladata.

Az előbbieket kiegészítve még két lényeges dologról szeretnék írni:

NAGYLELKŰSÉG. Olyan tény ez, melyet folyamatosan tapasztalunk. Az elmúlt esztendő mindenki számára nehéz volt, és ezért mélyen megható, hogy sokan a korábbinál is nagyobb áldozatot hoztak azért, hogy gyermekeinket tovább taníthassuk. Az USA-beli Catholic Relief Services (CRS – Katolikus Segély Szolgálat) 2009. október 1-től kezdődően megszüntetni kényszerült a chatralaya-k számára hosszú éveken keresztül biztosított élelem-adományokat. Több mint 40 éven át a CRS volt gyermekeink növekedésének oszlopa volt. Őszinte és mély hálával mondunk köszönetet a kapott segítségért.

Köszönet mondunk Anna Maija Nieminen-nek (aki élete alkonyát éli Finnországban, és a Sinapinsiemen ry-nek. Anna Maija erőfeszítésének hála, a Sinapinsiemen immár 30 éve gyermekeink jelentős támogatója. Szoros kapcsolat jött létre közöttünk, kultúrák, nemzetek, sőt vallások közötti szakadékokat áthidalva. De ott vannak azok a többi százak, akik ugyancsak egyszerű, de számunkra nagyon jelentős áldozatokat hoztak a
támogatás érdekében.

SOKFÉLESÉG. Erről szól majd a 2010-es esztendő. Az ENSZ a Biodiverzitás Nemzetközi Évének, valamint a Kultúrák Közeledése Évének nyilvánította. Valóban nincs is más választásunk. Az egyetlen járható út az Igazságosságot, a Szabadságot, az Egyenlőséget és a Testvériséget életünk részévé tenni, ha nagylelkűen kinyújtjuk a kezünket a többiek felé, s gondoskodunk arról, hogy a környezetünkben valóság maradhasson a sokféleség. És ezeket az értékeket meg kell mutatnunk másoknak is.

Ezt a karácsonyi levelet Milwaukee-ben (USA) írtam. Kivételes lehetőségként október 1-e óta itt, a Marquette Egyetemen vagyok egy ösztöndíjjal (Wade Chair Scholar). Igazán gazdagító időszaka lett ez az életemnek, amikor képletesen szólva hátradőlhettem, hogy fontos kérdésekről gondolkodjak, és megfogalmazzam a saját válaszaimat. Időt kaptam arra, hogy olvassak és írjak, és hogy sokakkal megosszam a gujarati valóságot. Hálás vagyok ezért a lehetőségért. 2010. január első hetében megyek majd vissza Ahmedabadba.

Maradjunk kapcsolatban a jövőben is, mindig örömmel hallunk mindannyiótokról, s kérjük, a jövőben is minden lehetséges módon támogassátok kezdeményezéseinket!

Karácsony az öröm, a remény és a béke időszaka, az ünneplés időszaka. Ilyenkor újra eszünkbe idézhetjük, hogy a Földön csak akkor lesz igazi Béke, ha győz az Igazságosság, a Szabadság, az Egyenlőség és a Testvériség. Köszönet a nagylelkűségetekért. És ünnepeljük a Sokféleséget 2010-ben, s azután is.

Karácsony áldása legyen rajtatok, családjaitokon, barátaitokon, s mindazokon, akikkel az életben találkoztok akár az ünnepi időben, akár az Új Esztendő bármely napján!
Testvéretek,
Cedric Prakash

Geographical place: Gujarat (India)

Author: Prakash, Cedric SJ

Group, movement, tendency (wherefrom it comes from): ESP India