BOCS.HU Document       Send this in an email! Printable version
magyar/hungarian [20090912] [article] Time to read: 5 minutes Új népesedéspolitika a klímaváltozás ellen (Ecology, Family, Health, Human rights, Third World, N?k egyenrang?s?ga, Population, Politics)
"... felszólítják az orvosokat, hogy irtsák ki a fogamzásgátlást övező megannyi mítoszt és megalapozatlan orvosi szokást, amely megakadályozza, hogy a nők is részt vegyenek a családtervezésre vonatkozó döntésekben."
Új népesedéspolitika a klímaváltozás ellen

Introduction: Új népesedéspolitika a klímaváltozás ellen

A BMJ.com szerint az angol párok azzal járulhatnak hozzá leginkább a klímaváltozás elleni harchoz, ha legfeljebb két gyereket vállalnak, vagy legalábbis egyel kevesebbet, mint ahogy korábban tervezték.

John Guillebaud professzor és dr. Pip Hayes - mindketten a családtervezés és szaporodás szakértői - felszólitották az angol orvostársadalmat, hogy hallassák hangjukat a népesedés, a csalédtervezés és a klímaváltozás összefüggésének kérdésében. Az Optimum Population Trust számításaira hivatkoztak, amelyek szerint minden egyes angol újszülött 160-szor annyi üvegházhatást előidéző gáz kibocsátásáért lesz felelős, mint egy etióp újszülött.

Guillebaud és Hayes rámutattak, hogy a világ 6,7 milliárd fős népessége üzemanyag-fogyasztásával kimeríti a készleteket. Azt is hozzátették, hogy a világ népességének évi 79 milliós növekedése olyan, mintha egy nagyvárosban hetente másfél millió új ember jelenne meg. A tudósok szerint a fogamzásgátlásnak azonban nem kell kényszerítő erejűnek lennie, mint például Indiában a '70-es években vagy napjainkban Kínában. Sok ország - köztük Costa Rica, Sri Lanka és Thaiföld - csökkentette termékenységi mutatóit azzal, hogy figyelembe vette a nők gyermekvállalással kapcsolatos igényeit és döntéseit.

Guillebaud és Hayes szerint pusztán a világszerte előforduló nem kívánt terhességek felével elkerülhető lenne a fogamzásgátlás kényszerítése. A valóságban - állítják a cikk szerzői - a legtöbb nehéz sorsú nő kevesebb gyermeket tervez, mint ahányat valójában megszül, de bizonyos akadályok miatt nem képesek érvényesíteni akartukat. Ilyen akadály például az önérvényesítés hiánya, illetve a férjek, partnerek, anyósok, vallási vezetők, sőt néha még a fogamzásgátlásért felelős döntéshozók viselkedése is, amellyel megsértik e nők jogait. A tények azt mutatják, hogy a fogamzásgátlás iránti igény megnő, amint ez a beavatkozás elérhető és elfogadott. Guillebaud professzor és dr. Hayes felszólítják az orvosokat, hogy irtsák ki a fogamzásgátlást övező megannyi mítoszt és megalapozatlan orvosi szokást, amely megakadályozza, hogy a nők is részt vegyenek a családtervezésre vonatkozó döntésekben.