[20090514] [recommend a program, release] Anyák éjszakája (Ecology, Nonviolence, Global Education, N?k egyenrang?s?ga, Population, Sex, Nature, Transcendency) Miután az utóbbi másfél évszázadban sikeresen visszaszorította a halálozást, az emberiségnek ma az a legfőbb feladata, hogy megtanuljon családtervezni. Ha nem teszi a jövő nemzedékek jogainak tiszteletéből, kénytelen megtenni az ökológiai válság miatt.
|
Anyák éjszakája Introduction: Anyák éjszakája
a tudatosan tervezett, felkészült és biztonságos anyaságért ...
2009. május 9. szombat, 17h-19.30,
Székesfehérvár történelmi belvárosában,
a Mûhely kávézóban (Ady E. u. 9.)
a BOCS Alapítvány szervezésében.
17 órától Jaksity Kata két dokumentumfilmjét vetítjük:
- Utcagyerekek Kongóban (24 perc)
- Leányanyák Ugandában (26 perc)
Harmadikként pedig az 1977 óta támogatott indiai iskolákról szóló kisfilmet láthatjuk.
Utána szakmai kerekasztal beszélgetés a családtervezés és az ökológia, szegénység, erõszak összefüggéseirõl:
- Foltányi Zsuzsa (Japán ökológia díj, Ökotárs Alapítvány)
- Dr. Gazdag Dávid (szülész orvos, Astarte Alapítvány)
- Simonyi Gyula ( http://bocs.eu )
Az este koncerttel fejeződik be.
A Hollandiából indult Anyák Éjszakája rendezvény idén elõször lesz Magyarországon, 2009. május 9-én, az európai országok többségének Anyák napját megelõzõ szombat este, 17 órától Székesfehérváron a történelmi belvárosban, a Mûhely Kávézóban (Ady E. u. 11.): filmvetítés és kerekasztal beszélgetés.
Szerencsére sok ember az Anyák napját családi körben, jó hangulatban ünnepelheti. Az Anyák éjszakája az anyaság árnyoldalaira és tragédiáira hívja föl a figyelmet. Nem csak azért, mert nem nézhetjük tétlenül mások szenvedését, hanem azért is, mert a következmények mindannyiunk életét egyre nehezebbé teszik.
Például a szegény országokban élõ, termékeny életszakaszban lévõ nõk körében az anyasági halálozások aránya több százszor magasabb, mint Európában. Kb. egymillió csecsemõ hal meg évente amiatt, mert szülei még 9 hónapot se tudtak várni az elõzõ szülés után a következõ nemzéssel, s az anyai szervezet még nem tudott regenerálódni.
A családtervezés jogának, kompetenciájának és eszközeinek hiánya miatt a nemzések közel fele a párok szándéka ellenére történik. A Földet is egyre jobban túlterheli a nem-kívánt foganások okozta népességrobbanás, amely a nyomor, erõszak, környezeti leromlás egyik fõ oka. Ráadásul szomorú gyermeksorsok tízmilliói indulnak el úgy, hogy nem felkészült szülõk által tudatosan kívánt gyermekként fogantak.
Az ENSZ millenniumi csúcstalálkozóján (2000 szept.) a tagországok politikai vezetõi 8 Millenniumi Fejlesztési Cél elérését tûzték ki 2015-re. Megállapodtak abban, hogy fellépnek a szegénység, az éhínség, a betegségek, az írástudatlanság, a környezet állapotának romlása és a nõk hátrányos megkülönböztetése ellen. A nyolc cél közül az ötödik fogalmazza meg az anyák egészségének védelmét és a családtervezés lehetõségének elérhetõvé tételét.
A világon minden nõnek joga van - a terhessége elõtt, alatt és után - a minõségi egészségvédelemhez és a testét érintõ döntések meghozatalához. A megfelelõ tudás, a családtervezési kompetencia és eszközök hatékonyan segítik az abortuszhoz vezetõ kényszerhelyzetek elkerülését is. Ördögi kör helyett angyali kör, amikor a lányok iskolába járhatnak, emiatt kevesebb a tinédzser terhesség, s így kevesebb lány marad ki az iskolából.
Az Anyák Éjszakája a tudatosan tervezett, felkészült és biztonságos anyaságról szóló szombat esti program. Filmvetítéssel és kerekasztal-beszélgetéssel járjuk körül a hétköznapi életünket és gyermekeink jövõjét egyaránt súlyosan érintõ problémákat, amiket a nõk jogfosztottsága és a szegénység, a családtervezési kompetencia nevelés hiánya és a családtervezési lehetõségek elérhetetlensége okoz itthon és fõleg a szegény országokban.
Author: Simonyi, Gyula Group, movement, tendency (wherefrom it comes from): Bocs Foundation
|