[20070819] [filmaj?nl?] Én, a robot (Emberi jogok, Filoz?fia, Politika) Mivel az ember önveszélyes kiskorú faj, pusztítja a Földet és önmagát, a legfőbb robottörvény, az ember védelme, logikusan jelenti az ember fölötti gyámkodást, uralmat. Vagy ellenkezőleg, a robotoknak is legyen szabad akaratuk?
|
Én, a robot / I, Robot Annotáció:
Én, a robot
(I, Robot)
színes magyarul beszélő amerikai fantasztikus akciófilm, 115 perc, 2004
rendező: Alex Proyas
író: Isaac Asimov
forgatókönyvíró: Jeff Vintar, Akiva Goldsman
operatőr: Simon Duggan
szereplő(k):
Will Smith (Del Spooner)
James Cromwell (Dr. Alfred Lanning)
Bridget Moynahan (Susan Calvin)
Bruce Greenwood (Lawrence Robertson)
Chi McBride (John Bergin)
Alan Tudyk (Sonny)
Jerry Wasserman (Baldez)
Fiona Hogan (V.I.K.I.)
Az emberformájú robotok immár mindennapi társai az embereknek. Del Spooner a chicagói rendőrség detektívje legújabb ügye során a U.S. Robotics gyár egyik alkalmazottja halálának körülményeit vizsgálja. Az elkövető egy gép, ám ez lehetetlen. Hiszen minden robot agyába be van égetve a robotika három alaptörvénye: gép nem bánthat embert, engedelmeskedik az emberi parancsnak (kivéve, ha ezzel megszegné az első szabályt) és ügyel saját épségére (kivéve, ha ezzel megszegné az első két szabályt). Ha mégis egy robot az elkövető, annak következményei beláthatatlanok.
A Spooner nyomozót játszó Will Smith-t az fogta meg, hogy a mesterséges és a természetes intelligencia konfliktusában nem a robotok, nem a technológia jelenti a legfőbb problémát. "A legfőbb gond az emberi logika behatároltsága, valamint az, hogy alapjában véve mi vagyunk önmagunk legnagyobb ellenségei" - mondja a népszerű fekete bőrű sztár, aki producerként is beszállt a filmbe.
Korunk gyermekének bizonyára nem lesz ellenvetése az akciófilm ellen, de aki mélységre, tartalomra vágyik, az kénytelen lesz kinyitni egy úgynevezett könyvet, amiből a film készült, Isaac Asimov regényét.
Mire való (módszer, alkalom): filmklub
|