BOCS.HU Dokumentum       Elküldöm e-mail-ben! Nyomtatható verzió
magyar [20070124] [cikk] Olvasási ido: negyed?ra Ki lopta el a szexet? (N?k egyenrang?s?ga, Szerelem, Szex)
A huszadik század közepén élő nők sokkal több szexben részesültek, mint mai dolgozó társaik. A Föld túlterhelése miatt élesedő tülekedés visszacsúszást okoz az emberréválás evolúciójában a gyümölcsöktől az anyagiak, gyökerek felé.
Ki lopta el a szexet?

Annotáció: Egy, az ötvenes években élő nő sokkal több szexben részesült, mint egy mai, dolgozó társa - derült ki a Kinsey Intézet 2003-as kutatásából. A jelenség azért is érdekes, mert azóta átestünk egy szexuális forradalmon, alapvetően nyitottabbaknak és felszabadultabbnak kéne lennünk, ami több szexet jelentene, ha nem szólt volna közbe a pénz és a technika.

Technika és házasélet
A világ folyamatos változásával, környezetünk fejlődésével, technikai világunk fejlesztésével sokszor észrevétlenül lendülünk át a hasznosból az ártalmasba. A kommunikációs eszközök fejlesztése szabadidőnk, magánéletünk és intim együttléteink minőségét, utóbbi esetében mennyiségét is komolyan befolyásolja. Az ismert és elismert előnyök mellett most ezen technikák árnyoldalaival foglalkozunk.
Viharként söpört végig az elmúlt hetekben a hír, jön az iPhone, és ennek hallatán minden valamirevaló felhasználó, aki követi a kommunikáció és a trendek fejlődését, azonnal izgalomba jött. Az eszköz lényege nem más, minthogy (divatos formában) egyesíti a telefon, a naptár, a fényképezőgép, a kalkulátor, a számítógép és az internet előnyeit, azaz beszélhetünk, e-mailezhetünk, chatelhetünk segítségével, ami csak egy újabb lépés a hordozható munkaeszközök egyedfejlődésének útján. Persze nem ez az első ilyen termék, Nagy-Britanniában a hasonló funkciókkal ellátott BlueBerry váltott ki tömeges addikciót, és sebes térhódítása nem csak a technika szerelmeseinek figyelmét irányította a termékre, hanem az általa generált probléma is egyre nyilvánvalóbbá vált, a személyes kapcsolatok romlása szinte azonnal tapasztalható volt.

A tévé és a telefon kezdték
Persze magánéletünk szigetének ostromlása nem itt kezdődött, visszaevezhetünk egészen a televízió vagy a mobiltelefonok megjelenésének idejére, amelyekkel olyan eszközöket engedtünk otthonunkba, amelyek elvonják a figyelmet a jelenlevőkről, a társas kapcsolatok építése helyett passzív állapotba kényszerítve saját magunkat. Számtalan felmérés bizonyította már, hogy azok a párok, amelyeknek hálószobájában ott a tévékészülék, ötven százalékkal ritkábban élnek szexuális életet, mint azok, akik kizárólag egymás társaságát élvezik. Legutóbb egy olasz felmérés mutatta ki, hogy a tévéfüggő, ötvenes éveikben levő házaspárok szexuális életére ez a hatás sokszorosan érvényes, a tévéző párok esetében a havi együttlétek száma az átlagos hétről másfélre esett vissza. A televízió ráadásul csak szórakoztatásunkat, kikapcsolódásunkat szolgálja, nem pedig munkánk vagy kommunikációnk része, mint például a mobiltelefon vagy a hordozható egyéb multifunkcionális, telekommunikációs eszközök. Arra vonatkozóan pedig semmiféle kutatás nem adhat reális képet, hogy hány szenvedélyes pillanat tört meg egy telefoncsörgéstől.
Ha visszaemlékszünk azokra az évekre, mikor még csak vonalas telefonon keresztül érhettük el egymást, eszünkbe juthat az is, hogy kialakult etikett alapján használtuk azt. Tiszteletben tartottunk bizonyos időpontokat, családi ebédeket, és kiváltképp az esti órákat, hisz sosem tudhattuk, hányan vannak jelen, nem zavarunk-e éppen. A mobiltelefon megjelenésével mindez gyökeresen megváltozott, kizárólag a telefon tulajdonosára vonatkozik érdeklődésünk, és annak tudatában, hogy ha zavarjuk, úgyis kikapcsolja, a fenti gátak a legtöbb esetben megszűnnek. A mobil és az egyre újabb készülékek térből és időből kiragadva bennünket megszakítják azt az intim és odafigyelő légkört, amit egy adott helyzet feltételez, kiváltképp abban az esetben, ha a minket vagy partnerünket érő ingerek és információk a munkával állnak kapcsolatban.

Az iroda és az ágy viszonya
A munkahelyi stressz és maga a munkahelyi pozíció is komolyan befolyásolhatja az ember magánéleti szereplését, párkapcsolatokhoz való hozzáállását és szexuális viselkedését, teljesítményét is. Pszichológusok magyarázata szerint az okos és sikeres nők függetlenné és szabaddá válnak azáltal, hogy férfi hiányában is biztosan uralják életüket. Munkájuk olyan biztonságot ad nekik, akár egy erős férfikéz, ezért nehezebben vesztik el lábuk alól a talajt, viszont nehezebben is találnak vissza hagyományos, női szerepükbe, ami esetenként az ágyban is megmutatkozhat. A férfiak szemében az ilyen nő, mivel leveszi a vállukról azt a súlyos terhet, hogy egyedül tőlük várja a totális kielégülést, vonzó lehet, de az ágyban is domináns, uralkodó nő előbb-utóbb szexuális félreértésekhez vezet. Egy másik kutatás ezzel párhuzamosan arra világított rá, tízből hat férfi inkább az alvást választja a szex helyett egy-egy munkanap után, se szociális eseményekre, se társasági összejövetelekre, se szexre nem vágynak.
És akkor még nem beszéltünk a munkahelyi stresszel járó kézzelfogható szexuális problémákról, amik többek között erekciós zavarokban, korai magömlésben, nedvesedési hiányosságokban mutatkozhatnak meg, és a későbbiekben ebből fakadhatnak a komolyabb szexuális zavarok és félreértések. Az ilyen eseteket csak súlyosbítja, ha munkánkat otthonunkba cipeljük, még akkor is, ha azt nem a szó szoros értelmében, nem aktakupac formájában valósítjuk meg, hanem azzal, hogy munkaidőnkön túl is elérhetővé tesszük magunkat főnökünk, munkatársaink, ügyfeleink számára, ha adott az a technikai feltétel, hogy az iroda falain kívül is képesek legyünk elvégezni a ránk szabott feladatokat (még ha mi magunk vagyunk is azok, akik a feladatot adják). Egyértelműen bizonyítást nyert, hogy azok a munkavállalók, akik otthon is - akár csak fejben - munkával foglalkoznak, kimerültekké, túlhajszoltakká válnak, amikből idővel egyenesen következnek különböző egészségügyi, párkapcsolati és szexuális problémák.

Dupla jövedelem, semmi szex
Szakemberek és pszichológusok előtt nagyon is ismert jelenség ez, a kitolt munkaidő, a folyamatos elérhetőség, ami nem engedi pihenni, kikapcsolni az embert, a magánélet romlását, csökkent munkaképességet és idő előtti kiégést eredményez. A párok az anyagi biztonságban látják a családi élet alapját, karrierjük építésén munkálkodnak, mielőtt gyermeket vállalnának. Csakhogy a hajszolt munkatempó és az iroda telekommunikációs eszközökben megmutatkozó csápjai a harmonikus otthon ellen dolgoznak, az intim együttlétek megszűnése pedig nagyobb gátja a családalapításnak mint az emeletes ház hiánya. Robert Reich, az Egyesült Államok korábbi munkaügyi minisztere alkotta meg a DINS párok fogalmát, azaz a dupla jövedelem, semmi szex (double income, no sex) alapon működő párkapcsolat fogalmát. Az emberek egészen egyszerűen túl sokat dolgoznak ahhoz, hogy szexelni legyen kedvük. Emellett ott van a kikapcsolódás, a szórakozás, a feszült nap utáni sörözés. Ha valakinek erre is igénye van, ha baráti kapcsolatait is ápolni szeretné, a párjával töltött intim pillanatok szinte a semmivel válnak egyenlővé.

Vedd vissza az életed!
Persze túlzás lenne azt állítani, hogy mindezért alapvetően és kizárólagosan a technika okolható, inkább a termelésre berendezkedett és az anyagi biztonságot előtérbe helyező szemléletet kellene átértelmeznünk. Az emberek önmagukat kényszerítik arra, hogy egyre többet dolgozzanak, ezért alkotják meg a telekommunikációs eszközök újabb és újabb generációit. A technológia csak lehetővé teszi, hogy a munkamániások kiélhessék munkamániájukat, s míg nem sajátítjuk el a használatukhoz szükséges elemi udvariassági és önvédelmi szabályokat, azt is lehetővé teszi, hogy behatolást engedjünk a külvilágnak magánéletünk birodalmába.
Mindennek azonban van egy öngerjesztő vonatkozása is. Minél kevesebb intimitást élünk meg otthon s minél inkább kondicionáljuk magunkat az információk és impulzusok könnyű és gyors megszerezhetőségére, annál inkább hajlamosak vagyunk a szexet is egy gyors, funkcionális aktusként kezelni. Az intimitás hiánya a párkapcsolatban zavart eredményez, s ez is hozzájárul a szex mellőzéséhez. Mindezek mellett a technika megadja a pornóhoz való könnyű hozzáférést, annak könnyű hordozhatóságát, s egyes esetekben mindez a párkapcsolaton kívüli gyors és célratörő szexuális kielégülésekhez vezet. És mindez visszahat a technikára is, annak fejlesztésére, a pornó, mint tudjuk az egyik legkifizetődőbb internetes tartalom, s a cyberszex valós megéléséhez is komoly technikai fejlesztések szükségeltetnek.
Nem feltétlenül a szex az, ami párkapcsolatunk összatartó ereje, de az intimitás, a bensőségesség és a meghitt együttlétek nélkül az emberek űzött, zaklatott robotokká válnak. A jelenség pedig gyakoribb, mint gondolnánk, szinte nincs olyan ember, akit ne érintene a stressz, aki ne produkálna a munkahelyi nyomásból fakadó egészségügyi és lelki tüneteket. Hogy hogyan tudjuk visszavenni saját életünket, hogyan kerülhet vissza a kezünkbe az irányítás, hogyan adhatjuk meg magunknak és párunknak azt, ami mindennapi túlélésünkhöz szükséges, a szakembereknek is feladja a leckét. Párterápia vagy őszinte beszélgetés, tudatos rendszerezés és szabályok felállítása is segíthet egyéni szinten.
"A kommunikációs lehetőségek gyors bővülése azonban feszültségeket is hordoz a normák és a szabályok tekintetében. Szükség van arra, hogy új viselkedési és kommunikációs normák alakuljanak ki, kezelni kell tudni új kommunikáció-etikai problémákat..." - foglalja össze Heller Mária az új kommunikációs helyezetekben rejlő veszélyeket és az arra adható egyetlen logikus választ a témába vágó kutatásában. A kulcs tehát abban rejlik, hogy társadalmi szinten megtanuljuk kezelni a helyzetet és kialakítsuk azokat a határokat, amelyek a munka és a magánélet, a kommunikáció és az erőszakos behatolás vonalán feszülnek.

Történelmi korszak (amirol szól): XXI. sz?zad