Ady és a tündérrózsa

A műsorvezető:

Folytatjuk költői növényekről szóló sorozatunkat, mégpedig egy igazi csemegével. Ady Endréről irodalom órán Önökhöz hasonlóan én is megtanultam, hogy költői pályáján nem csak a párizsi évek voltak meghatározóak, hanem a nagyváradiak is. Ám Adyról, a természetvédőről, bevallom idén ősszel hallottam először.


Ady Endre: Pusztul a lótusz

A Nymphea thermalisból
- Amint tudósítónk jelenti -
Néhány év múlva csokrot nem köt
Nagyvárad táján senki, senki! ...
Ez exotikus ritkaságunk,
Mely még csak Pöstyénben honos,
Püspökfürdő környékén pusztul
S ehhez több ok járul, szoros.
Peceszentmárton pocsolyái,
Hájó és Rontó árkai
Kezdtek újabban e virágnak
Veszedelmesen ártani.
Ökrök, lovak, disznók legeltek
Sajátságos nagy kelyhein
S e ritka növény el is pusztul
Már vármegyénk e helyein.
Sőt a fürdőben is elpusztul,
Tenyészése máris sovány
S ami még terem, fölhasználja
A modern ipartudomány.
Ami virágot összeszednek,
Az mind földolgozásra vár,
Ugyanis likőrt gyárt belőle
A Moskovits Mór s fia gyár.
Érdekes dolog az különben,
Hogy minden tropikus növény
A mi mérsékelt égövünkön
Elsenyvedt, hitvány és szegény,
Aztán kipusztul végre lassan
Még gondos kezeléssel is,
Így járt már sok tropikus növény
S a Nymphea thermális is ...

(A műsorban nem szereplő szerkesztői megjegyzés:

Igazuk van, kedves Adyt ismerő olvasók. Ez még nem az igazi Ady! Néhol kissé megbicsaklanak a rímek. Számunkra mégis nagy élmény ez a vers. Előbb láttuk Püspökfürdő tündérrózsáit, és csak azután olvastuk a verset. Megdöbbentő volt, hogy Ady 100 évvel ezelőtt szinte ugyanazt a hangulatot örökítette meg, amit mi 1998-ban tapasztalhattunk. Bízunk benne, hogy felvételeink a képernyőn át is érzékeltetnek valamit ebből a furcsa érzésből. Ha nem, akkor a riport most következő néhány része csak száraz tényközlés marad.)

Dr. Venczel Márton biológus, a Nagyváradi Múzeum kutatója

A tündérrózsát először Kitaibel Pál pillantotta meg és írta le a tudomány számára, a mai aktuális fajnevét viszont Tuzson János adta 1907-ben Nymphea lotus varietas thermalis néven. Ez egy olyan tündérrózsa faj, amely nem sokban különbözik a Nílus deltájában élőtől - azért is tartják változatnak - és a különbséget valószínűleg a sajátos élőhelye adja, tehát ez a hévizi környezet.

a képen a gőzölgő vízben virító tündérrózsák, eközben a narrátort hallják

Ezek szerint a biológusok ma nem lótusznak, hanem hévizi tündérrózsának nevezik a növényt. Adyval ellentétben úgy tartják, hogy Pöstyénben nem honos, egyedül itt, Nagyvárad mellett, Püspökfürdő termálvizében élte túl a negyedkor eljegesedési időszakait. Ám azokat a hibákat nem vethetjük a költő szemére, amit a vers születésekor még a természettudósok sem tisztáztak. Az pedig egyenesen döbbenetes, hogy Ady 100 éve írt verse szinte szóról szóra jellemzi Püspökfürdő mai helyzetét. Talán csak annyi változott, hogy a Pece-patakban kevesebb víz folyik, mint Ady idejében.

Szinte bármerre nézünk, a tündérrózsák között pillepalackok, zacskók, gumilabda maradványok éktelenkednek. Ez a szennyezés kisebbik, jól látható része. Ady is emlegeti a tündérrózsás tó melletti falut, Rontót. Rontó sokat ront a hévizi tündérrózsa sorsán. Most éppen nincsenek ökrök, lovak és disznók a vízben, de a parton rengeteg a háziállat. Nagyon sok trágya mosódik a vízbe. Ez aztán a tó vizén és növényvilágán is meglátszik. Még így is csodálatos menedéke ez az egykori természetnek. A jégkorszakot a tündérrózsával együtt a bordás homorcsa nevű csigafaj is átvészelte a melegvízben. Az ilyen évezredes hatásokat főképp a szakemberek értékelik. Ám a tó különlegességét egyetlen év alatt is bárki megfigyelheti. A tündérrózsa novemberben is virágzik, a tavi békák egész évben kuruttyolnak. A tó nem fagy be.

Ady korától a XX. század végéig nem volt folyamatos a pusztulás. Rövid ideig nyerésre állt a tündérrózsa. De a tájékoztató táblán is látni, hogy a természetvédelem szigora az utóbbi időben erősen megfakult.

Dr. Venczel Márton, biológus

Ez a terület be volt kerítve, hathatósabb védelem alatt állt, mint jelen pillanatban. Remélhetőleg az elkövetkező évek során sikerül újra megteremteni az ehhez szükséges feltételeket. A múzeum másodjára nyújt már be pályázatot civil szervezetekkel együtt, hogy szabadtéri falumúzeummal együtt vonzóvá tegye ezt a területet a látogatók számára is.

narrátor

A tervek szerint a Bihar-megyei hagyományos életmódot bemutató épületek a közeli erdő aljában állnának, a tó mellé csak egy szép és erős kerítés kerülne. A falumúzeummal együtt a hévizi tündérrózsa egyetlen természetes élőhelye is biztos védelmet kapna.

Legfőbb ideje lenne a tervet valóra váltani. Nagyváradon vendéglőtől lakótelepig sokmindent elneveztek a tündérrózsáról. Most áldozni kell a megmentésére. Ha a következő néhány év nem hoz változást, Ady versével nemsokára már csak a kipusztult lótuszra emlékezhetünk. Nem ezt érdemelné Váradtól a Nymphea lotus varietas thermalis.