BOCS Homepage


Algéria: Mészárlások: miért?

A kormánycsapatok és iszlámisták között hat éve dúló polgárháborúban eddig 75.000 embert – köztük 19 misszionáriust – gyilkoltak meg. Az erõszakhullám Zeroual elnök visszavonulása óta sem csökkent.

Több mint 700 Algériában eltûnt személycsaládtagjai tüntetnek az ENSZ Emberi Jogok Bizottsága genfi székháza elõtt
Több mint 700 Algériában eltûnt személycsaládtagjai tüntetnek az ENSZ Emberi Jogok Bizottsága genfi székháza elõtt

Sidi-Sbaa település, Algírtól kb. 100 km-re, szeptember 13: egy éjszakai támadás során 27 személyt brutálisan lemészároltak, két áldozatot pedig súlyosan megsebesítettek. A biztonsági erõk iszlám szélsõségeseket vádoltak a tett elkövetésével, de a gyilkosok ma is szabadlábon vannak. Algériában ez ma hétköznapi esemény és a mindennapok része.

Munkanélküliség és iszlámizmus

Algéria 1962-ben vált függetlenné Franciaországtól. Az elmúlt idõben lakosságának létszáma 12-rõl 30 millióra nõtt és ENSZ jelentések szerint legalább 30% a hivatalos szegénységi küszöb alatt él. Emiatt a munkanélküliség magasra szökött: a teljes népesség majdnem 30%-át teszi ki. Ezek az emberek azzal vádolják a hadsereg által irányított kormányt, hogy nem akar változásokat. Tehát semmit sem veszítenek, ha csatlakoznak a radikális iszlámistákhoz, akik szociális helyzetük javulását ígérik a jelenlegi rezsim felett aratott végsõ gyõzelmük esetén. A Fegyveres Iszlám Csoportok (GIA) 1994-ben bejelentették, hogy véget kívánnak vetni a nem-iszlám muzulmánok és nem-muzulmánok algériai jelenlétének. Ez utóbbiba tartoznak a keresztény misszionáriusok és a kabylok berber törzsi tagjai, akik többsége keresztény. Az iszlámisták mindenütt be akarják vezetni a sariát, az iszlám törvénykezést. Szándékuk közzététele óta emberek tucatjait ölik meg hétrõl hétre. Hitelt érdemlõ körök információi szerint Szaúd-Arábia sok agériai iszlámistát támogat anyagilag.

Korrupt hadsereg

Amióta a függetlenségi háborút követõen (1954–1962) különvált Franciaországtól, Algériát gyakorlatilag a hadsereg kormányozza. A természeti források nagy részét, mindenekelõtt a teljes ásványi olaj- és földgázkészletet, a katonaság felügyeli. Megpróbálják megakadályozni ezeknek a kincseknek az újraértékesítését és csökkenteni a saját köreiken belüli korrupciót. A polgári elnök is a hadseregtõl függ. Ha szabadulni akar ebbõl a kötelékbõl – mint Ben Bella és Chadli korábbi elnökök –, megbuktatják és helyébe az államfõt ültetik, aki maga is katona. Vezetõ algériai szakértõk – mint Gilles Kepel – szerint az iszlámisták által elkövetett jelenlegi bûncselekmények a hadsereg hatalmának konzerválását szolgálják. A mészárlások lejáratják az iszlámistákat az egész ország népe elõtt. Ezért a katonaság gyakran tétlen a terrortámadásokat illetõen.

Társadalmi ellentétek

A katonai elit elhatárolja magát a népességtõl azáltal, hogy – egyrészt – az irodalmi arabot (melyet Zeroual elnök fogadott el hivatalos nemzeti nyelvnek), – másrészt – a franciát (a gyarmatosítók nyelvét) beszéli. A teljes lakosság 70%-a csak a hétköznapi arabot érti és – legjobb esetben – van némi elemi francia tudása. A nyelvi korlát megakadályozza a társadalmi felemelkedést és a népesség keveredését; következésképpen a nemzeti tudat kifejlõdését. Nem utolsósorban a különbözõ országok – mindenekelõtt Franciaország – jó kapcsolatokat tartanak fent a kormányzattal saját gazdasági érdekeik és az iszlámisták merényleteitõl való rettegésük miatt. Ez növeli a túlnyomórészt szegény helyi lakosság utálatát az Algériában élõ külföldiek iránt, akiket a gyûlölt kormányzat kollaboránsainak tekintenek. A múlt tanúsága szerint a fõleg idegen keresztény misszionáriusokat fenyegetik gyilkosságok.

Növekvõ terror?

Jólinformált körök szerint a nem-muzulmánoknak, a katonáknak és a polgároknak kell számítaniuk az iszlám merényletek növekedésére a jövõben. 1992 elõtt – amikor a hadsereg betiltotta a parlamenti választások második fordulóját – az iszlám gyõzelem elképzelhetõ lett volna terrorcselekmények nélkül. Mivel azonban 1992 után bombatámadásokat és tömeggyilkosságokat követtek el, az iszlámisták elvesztették minden esélyüket az általános szabad választások megnyerésére. A Fegyveres Iszlám Csoportok (GIA) megmaradt egyetlen lehetõsége: a hatalom erõszakos magukhoz ragadása megfélemlítés és terror alkalmazásával.

Tiltakozz az emberi jogok megsértése miatt és imádkozz az algériai népért!